Mezesini Çantasında Taşımak İsteyenler İçin Bir Aşçıdan Kurutulmuş Et Tarifi

Midenin kazındığı anlarda çok güzel bir atıştırmalık olan kurutulmuş et nasıl yapılır? Ekşi Sözlük'ün aşçı yazarlarından 'hidrofobik suaygiri'nin tarifiyle kurutulmuş et.
Mezesini Çantasında Taşımak İsteyenler İçin Bir Aşçıdan Kurutulmuş Et Tarifi
iStock

1 kg bonfile etimizi önce yağ ve sinirlerinden bıçak yardımıyla temizliyoruz. temizlerken etin parçalanıp dağılmamasına bütün bir et parçası halinde kalmasına dikkat ediyoruz. temizlediğimiz etimizin dışını tuzladıktan ve bir tülbente sardıktan sonra +4 derecede bir dolaba koyuyoruz. etimizin suyunu çıkarması için yaklaşık 20 kg'lık hijyenik bir ağırlığı etimizin üzerine koyarak etimizi bastırıyoruz, 24 saat bekletiyoruz.

100 gr karabiber, 100 gr taze çekilmiş kişniş, 50 gr tuz, 30 gr kimyondan bir baharat karışımı hazırlıyoruz. 24 saat bastırılan etimizi dolaptan çıkartıyoruz. hazırladığımız baharat karışımıyla etin tamamını boşluk kalmayacak şekilde kaplıyoruz. kapladığımız eti streç filme alıp etle hava temas etmeyecek şekilde etimizi sıkıca streçle 10-15 tur sarıyoruz. etimizi tekrar +4 derece dolaba alıp 24 saat bekletiyoruz. 


bu işlemi de tamamladıktan sonra etimizi kapladığımız streçten çıkarıyoruz, tül yada tülbent gibi ince hava geçirgenliği yüksek bir bezle etimizi bir tür sararak rüzgar alan ve hava sıcaklığı yüksek olan bir yere aşarak kurumaya alıyoruz. etimizi ara ara kontrol ediyoruz. ilk 30 saatte kuruma gözlemlenmezse fırınımızı 50 derecede çalıştırıp etimizi 2 saat fırında kurutup tekrar doğal kuruma ortamına alıyoruz. hava sıcaklığı ve nem oranına bağlı olarak yaklaşık 7 ila 10 gün arasında etimiz yeterince kurumuş olacaktır.

bu eti makarnalarda, salatalarda ve bira tabağında kullanabilirsiniz. canınız isterse tereyağında da soteleyebilirsiniz.

artık etinizi kurutmayı biliyorsunuz.

Boşnak Pastırması Olarak Bilinen Nefis Meze: Kuru Et Nasıl Yapılır?