MHRS ile Randevu Almak Son Zamanlarda Neden Çok Zorlaştı?

Ekşi Sözlük'te "MHRS ile randevu almanın imkansızlaşması" başlığının altı, MHRS'den randevu alamayan Sözlük yazarları ile dolu. Bu durumun nedenlerine biraz değinelim.
MHRS ile Randevu Almak Son Zamanlarda Neden Çok Zorlaştı?

merkezi hekim randevu sistemi'nden (mhrs) randevu almak imkansız değil. mesele şu; önceden randevusuz hastaneye hurra koşuyordu insanlar, sen de mhrs’de boş randevu buluyordun. artık randevusuz hasta bakılmıyor, o yüzden hastaneye hurra koşanlar da mhrs’den randevu aldığı için randevular hemen doluyor.

peki artık neden sadece randevulu bakılıyor?

- pandemi devam ettiği için hastane koridorlarında ve doktor odalarında bayram zamanı esenler otogarı havası yaşanmasın diye.

- mesela, gitmeye çalıştığın cildiye hekimi bile pandemi polikliniğinde çalışıp covid servisinde nöbet tutmak zorunda kaldığı için.

- yıllarca doktorlar çok maaş alıyor diyenler mutlu olsun diye artık döner sermaye bile alamayan, kuşa dönen doktor maaşından dolayı özel hastanelere geçen hekimlerden dolayı.

- hasta ve hasta yakınından şiddet ve hakaret gören hekimler, pandemi dönemindeki ağır çalışma şartlarından dolayı yıpranan hekimler ve bu çalışma şartlarına tahammülü kalmayan hekimlerin 1 temmuz’da kalkan istifa ve emeklilik yasağından sonra patır patır istifa etmesi, emekli olması veya yurt dışına gitmesinden dolayı.

- randevu alıp gitmeye tenezzül etmeyen, buna rağmen randevusunu iptal de etmeyenlerden dolayı.

- son olarak da küçük bir etki de olsa hala yıllık izinlerin kullanıldığı dönemlerde olmamızdan dolayı.
...

bu arada, randevu sistemiyle de hasta bakma sıklığı sanırsın saatte 1 hasta falan da ondan yer yok. öyle de değil. gayet 10 veya 15 dk’da bir randevu veriliyor. yani aslında insan gibi bakılabilmek, derdini anlatıp tedavini alabilmek için minimum gerekli süre kadar. aslında olması gereken bu. bu da demek oluyor ki sağlık sistemimiz bozuk.
...

- yeteri kadar uzman doktorumuz yok. (ve patır patır yurt dışına kaçırıyoruz, gidenlere sktrn gidin diyenler mhrs’yi yenilemeye devam edebilir.)

- yeteri kadar sağlık tesisimiz yok.

- basamak sistemi yok/çalışmıyor. en basit şikayette uzman hekimden randevu almaya çalışıyoruz.

işin en garip kısmı da yukarıdaki maddelere de bakarsanız burada en masum kesim doktorlar. hatta şu an canla başla sistemin ayakta kalması için çalışıyorlar ama vatandaşın hedefinde buna sebep olanlar değil, doktorlar oluyor hep. garip bir milletiz.

yani bunlar daha iyi günlerimiz.