Michael Jordan'ın Kariyeri, LeBron James'inki Gibi İlerleseydi Neler Olabilirdi?

Alternatif spor tarihinde bugün: Jordan, zamanında LeBron James'in aldığı kararları alsaydı neler olabilirdi? Komik ve biraz da düşündürücü bir yazı.
Michael Jordan'ın Kariyeri, LeBron James'inki Gibi İlerleseydi Neler Olabilirdi?
ön not: nba’i en az 90'lı yıllardan beri takip eden veya o döneme de hakim olanlar içindir.


jordan lebron gibi bir kariyer yaşasaydı...
alternatif the last dance

çaylak sezonundan itibaren hep göz önündedir. sezon mvp'si, defalarca all-star ve sayı kralı olmuştur. fakat detroit pistons engelini bir türlü aşamayıp şampiyon olamamasından dolayı kendisine gelen "asla bir bird ve magic değil" eleştirilerine dayanamayan jordan buna kesin olarak son vermeye karar vermiştir. ve bunun için aynı draft'tan yıldızlar olan john stockton ve charles barkley ile aynı takıma geçer fakat finalde dominique wilkins resmen bunları tek başına yener ve finali kaybederler. jordan seride 17 sayı ortalama ile kendi takımındaki ancak en skorer 3. oyuncu olabilmiştir.

sonraki sene bilenir jordan ve sonunda şampiyonluklar gelir. jordan artık king j'dir. loser etiketini hemen söküp atmıştır. bird ve magic'in yapamadığı bir şey vardır o da threepeat. jordan'ın gözü bu kadro ile ondadır bu sefer. ama king j'in bir alışkanlığı yine tekrar eder: finalde kaybetmek... maalesef bu hayali gerçekleşmez. bundan sonra şampiyonluk yaşamış jordan için yeni bir heyecan zamanıdır. chicago'ya geri döneceğim der ve zaten allen iverson gibi bir yıldızı olan takıma başka bir genç yıldız kevin garnett'i de aldırır.

ilk sene yine finalde yine kaybeder. ve bir önceki sene gibi rakip takımda onu tutan oyuncu finallerin mvp'si olmuştur. sonraki sene nba'in galibiyet rekortmeni ve kimilerine göre tarihin en iyi takımı olan reggie miller'lı, chris mullen'lı, scottie pipen’lı gsw'ye karşı seriyi 3-1 den çevirerek (nba tarihinde tek) şampiyon ve üçüncü kez finallerin mvp'si olur. bunu yapması yetmiştir. o artık goat'tır (greatest of all time).

sonraki sezonlar finale çıkmaya devam eder fakat gsw hakeem’i kadrosuna katmıştır. kaybederler. çünkü takım arkadaşları tü kakadır. hakeem o dönemin en iyilerinden olduğu için değildir. buradan ümidini kesen jordan yeni bir meydan okuma denemeye karar vermiştir. artık herkesin hayali olan lakers'a gidecektir. ve "anca zaten ezik takımların olduğu doğu konferansında final oynarsın" diyenlere bir mesaj verecektir king j. lakers geleceğin takımı adı altında bazı potansiyelli oyuncular katmıştır draft'lardan ama jordan bunlardan ve mevcut kadrodan memnun değildir, o genç tim duncan'i istemektedir yanına...

ilk sene muradına eremez. her zaman doğudan nba finali yapan jordan bu sefer play-off bile yapamamıştır:( bunun nedeni tam bir lider gibi davranıp bütün takımı takaslamak istemesi ve "eziklerin!" motivasyonunu kaybetmesi değildir tabii ki, kendisinin sakatlık yaşamasıdır. zaten sakatlık basketbolda yoktur normalde.) ama sonraki sene muradına ermiştir, gelmiştir canavarı. ama bu yetmezdi tabii ki. king j'in büyük oyuncu olma kuralında vardır her zaman takımda en az 2 yıldız takım arkadaşı olması.

bu yüzden yanına ligin yeni ikonu kobe bryant'ı da ister the last dance için. ama maalesef kobe olmaz, mambalık yapar. her şeye rağmen şampiyonluk yolunda emin adımlarla ilerleyecek lakers'ın önüne salgın hastalık engeli çıkar. ve dansa şimdilik ara verilir. ama jordan'nın goat olduğu gerçeği tartışılmazdır hala?

Dolar Neden Yükselir ve Neden Düşer?

LeBron James vs Michael Jordan Kıyaslamasının Galibi Neden Hâlâ Jordan?