Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Birçok kişinin şikayetçi olduğu mide yanması belki de sizin için bu küçük tavsiyelerle önüne geçilebilir bir rahatsızlıktır.
Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?
iStock


- mide yanmasını durdurmak için öncelikle karbonhidratlı ne varsa kesin.

finaller, projeler, master falan derken piç oldu mide kapakçığım. acıdan uyuyamadığım geceleri bilirim. ama paketli ürünleri (kek, püskevit, çikolata, bebe püskeviti [neredeyse %75 karb], vb..), hazır hamur işlerini (poğaça, börek, pizza,açma, donut artık aklınıza ne gelirse), gazlı içecekleri (maden suyu hariç), tatlıları (evet maalesef künefe, kadayıf, sütlüler) kesince huzura erdim.

diyeceksiniz ki diyet gibi oldu ben ne yicem? 

yağ yiyin. kaliteli zeytinyağı yiyin (biliyorum pahalıdır ama tanıdıktan alırsanız çok kaliteli yağları piyasadan çok ucuza alabilirsiniz. isteyene yardımcı olabilirim), tereyağı yiyin, margarinden, düşük kaliteli bitki yağlarından uzak durun.

- kronik mide rahatsızlığı olan biri değilim ama hem çevremdekileri tedavi etmek için hem de nadir de olsa kendim için kullandığım inanılmaz etkili bir ot var. bazı yörelerde yavşan otu, bazı yörelerde peryavşan deniyor bu ota.

küçük bir cezvede kaynatılan suya bir tatlı kaşığı kadar bu ottan atıp, bir taşım kaynattıktan sonra altını kapatıp, 5-10 dakika dinlendiriyorsunuz. oldukça acımtrak ve kötü bir tadı var. ben biraz limon ekliyorum, isteyen bal da ekleyebilir ama az miktarda olmalı. ortalama kilolarda bir insana bir fincan yeterli. içtikten sonra en geç yarım saat içinde mide ağrısı, yanması, işte mideyle ilgili anlık ne derdiniz varsa şak diye kesiliyor. 

acıyla kıvranan arkadaşlarımın bu çayı içtikten sonraki yüz ifadelerinin değişimlerinden kısa film çeksem bu ot vücuda gelir reverans verirdi.

ancak sürekli yanlış beslenme sebebiyle midesine iyi bakmayan kişilerde ne kadar süre işe yarar bilmiyorum. başta da belirttiğim gibi sık kullanmayı tavsiye etmiyorum.

- en basit anlatımla bol su, küçük porsiyonlu öğünler, salça, baharat, acı ve yanmış yağdan uzak durun, çay ve kahve tüketimini bir nebze olsun düşürün. 

- tok karınla eğilmeyin ve uyumayın.

-  mide yanmasına hızır gibi yetişenlerden bir diğeri ise 1 çay kaşığı karbonat.

- bol bol su, yoğurt ile önüne geçmeye çalışılabilir, süt ilk başta rahatlatsa da, aradan biraz geçince tekrar mideyi yakabiliyor.

kefir, mide yanmasına iyi gelen şeylerin başında gelir bence tüm önerileri kaldırın atın. mideniz yanarken bir iki bardak kefir için, bir dakika içinde geçmezse paranız iade.

sarı leblebi yiyebilirsiniz, midedeki acı suyu emiyor ve mide yanmasına iyi geliyor.

- tarçın iş görür. alternatif tıp yönteminden, ılık bir suda iyice çözeltilmiş bir tatlı kaşığı tarçının, yüzde yüz çalıştığına şahit olunmuştur.

Bu içerik de ilginizi çekebilir