Mikrodalga Fırın Nasıl Oluyor da Tabağı Isıtmayıp Sadece Tabaktaki Yiyeceği Isıtabiliyor?

Mikrodalga fırınlar neden sadece organik nesneleri ısıtır? Mikrodalga kaçağında neler olur? Basitçe açıklayalım.
Mikrodalga Fırın Nasıl Oluyor da Tabağı Isıtmayıp Sadece Tabaktaki Yiyeceği Isıtabiliyor?
iStock

tüm yiyecekler organik bileşiktir. ve tüm organik bileşikler temel olarak karbon, hidrojen ve oksijen içerir. bir mikrodalga fırında ısıtmak ya da pişirmek için kullanılan tek element hidrojendir. burada şu yazıyı okumakta fayda var:


yiyeceklerde bulunan temel haldeki hidrojen atomu fırın iç sisteminde üretilen uyarıcı elekto-magnetik dalga (emd)'yi soğurarak uyarılır. üst enerji seviyesine "sıçrayan" elektron "temel hale" geri dönerken aldığı fazladan enerjiyi "emd" olarak dışarı salar. işte salınan bu mikro-dalga enerjisi ısı taşır ve hidrojen atomunu içinde bulunduran nesneyi ( yiyeceği-suyu vs.) ısıtır.

bu fırınlar genel olarak kapak açıkken çalışmayacak şekilde tasarlanır

ancak olası bir "kaçak" durumunda en yakından başlayarak su taşıyan ( hidrojen taşıyan ) hemen her nesneyi / yiyeceği ısıtmaya- pişirmeye başlar... en çok risk altında olan organlar da böbreklerdir... çok çabuk "pişerler" çünkü... hamile kadınların da malum nedenle uzak durmalarında fayda var.

bir kaçak var ise çok basit bir deneyle bulunabilir... öncelikle şu yazıyı okuyun lütfen:


olay tamamen bu deneyle ilgilidir... cep telefonunu çalışmayan fırının içine koyun; fırın kapağını kapatın ve telefonu arayın. eğer faraday kafesi fonksiyonu gören fırın kaçak yapmıyorsa telefona ulaşamayacaksınız. ulaşıyorsanız fırınınız sizi de dışarda iken pişirecek demektir. zira bedenimizin %65'i su ve bu su miktarındaki hidrojen atomu sayısı bizi pişirmeye yeter!!!