Mikrodalga Fırında Pişirilen Yemeklerin Sağlığa Bir Zararı Var mı?

Yıllardır tartışılan konulardan biri de mikrodalganın sağlıklı olup olmadığı. Bu konuyu bir de Sözlük yazarı kasvetlitasarım'dan dinleyelim, aydınlatacaktır.
Mikrodalga Fırında Pişirilen Yemeklerin Sağlığa Bir Zararı Var mı?
iStock.com

mikrodalga, hızlı ve suyu koruyarak yemekleri pişirdiği için pek çok vitamin ve mineralin de pişme işlemi sırasında daha az kaybolmasını sağlıyor.

örneğin normal yolla pişen ıspanak, içindeki b9 vitamininin (folik asit) %77’sini kaybederken, mikrodalga ile piştiğinde neredeyse hiç kayba uğramıyor. ancak bu durum b12 vitamini için geçerli değil, mikrodalga b12 vitaminin %30’unu kaybediyor. ama genel olarak sebzelerde mikrodalga ile pişirilme işleminde ocak üstünde pişirmeye göre daha fazla vitamin kaldığını söylemek mümkün.

mikrodalga fırınların “radyasyon” yaydığı ve insanlara bu nedenle zarar verdiği yanılgısı aslında radyasyon kelimesinin sıklıkla radyoaktivite kelimesi yerine kullanılması hatasından ibaret.

iStock.com


radyasyon kelimesinin aslı “radiation“, ingilizce’de “dairesel şekilde yayılım” anlamına gelen bir kelime. mikrodalgalar,diğer elektromanyetik ışınlar gibi yayılım gösteriyorlar; aynen görünür ışık, telsiz ve radyo dalgaları gibi. radyasyon kelimesi ne yazık ki türkçe’de sıklıkla “radyoaktivite” kelimesi ile karışıyor.

yemek pişirmek veya ısıtmak için seramik, plastik veya metal kaplar kullanmayın. sadece kağıt, cam ve porselen kaplar ile üzerinde “mikrodalga için güvenlidir” ibaresi bulunan kapları kullanın.

fırın içinde çatal, bıçak veya metal şiş varken fırınınızı çalıştırmayın.

sıvı ısıtırken içine küçük bir çay veya tatlı kaşığı koyun, kaşıklar kıvılcım çıkarmıyorlar ve süper-ısınma nedeniyle olan fokurdamayı engelliyorlar.


fırından çıkan besin maddesini kullanmadan önce mutlaka karıştırın, böylece her yerinin eşit ısınmasını sağlamış olursunuz.

fırından çıkan besinlerin çok bazı yerlerinin çok sıcak olabileceğini unutmayın, kullanmadan önce mutlaka çok sıcak olup olmadığını kontrol edin.

mikrodalga ile pişirme günümüzde bilinen en etkin ve verimli pişirme yöntemidir. normal ocak ve fırınlarda ısı enerjisinin kaybı nedeniyle enerjiden alınan pişirme verimi %7 civarında iken bu oran mikrodalga fırınlarda %64’e varabiliyor. yani küresel ısınmayı azaltmak ve enerji tasarrufu açısından herkesin mikrodalga kullanımını artırması gerekiyor. bir bardak kahve için su ısıttığınızı varsayın, bu suyu ocakta ısıttığınızda önce suyu ısıttığınız yüzeyi, sonra su ısıttığınız çaydanlığı ve en son suyu ısıtıyorken, mikrodalga kullandığınızda 2 dakika gibi kısa bir sürede ihtiyacınız olan suyu ısıtabiliyorsunuz.

bebek mamanızı hazırlamaktan çekinmeyin ve unutmayın cehaletin son kullanma tarihi yalnızca bilimsel verilerdir.
sağlıklı mikrodalgalı günler.

kaynak
kaynak
kaynak

ufkunuz iki katına çıkar mı bilmem ama bir hurafe daha yıkılır umarım.