Milano'da Yaşayan Kıbrıslı Gencin Çok Önemli Bilgiler İçeren Karantina Videosu

İtalya'nın Milano kentinde tıp eğitimi gören Kıbrıslı genç Yağış Bey, şu sıralar tüm İtalya'yı karantinaya sokan koronavirüs süreci hakkında çarpıcı, aydınlatıcı, dikkate alınması gereken 15 dakikalık bir video çekmiş.

Karantinadan Kıbrıs'a... Coronavirus'u ciddiye al. Gendi videomu paylaşmak garip olsa da, Kıbrıs için bir gailem var, o yüzden paylaşıyorum. Bugün Kıbrıs'ta olanlarda, iki üç hafta önceki İtalya'yı görürüm. Burada sonuçlar kötü oldu. Orada da olmasın diye biraz bu süreçten bahsetmek istedim. Amacım virüs hakkında bilgi vermek ve nasıl davranmanız gerektiğini size söylemek değil; bunu layıkıyla yapan kuruluşlar var. Amacım, tüm bunun bir oyun olmadığını anlatmak; tedbirler alındığı sürece gorkulacak bir şey olmadığını, ama bilinçsiz davranışların ne gibi felaketlere davetiye çıkarabileceğini hatırlatmak. Şu an panik yapma zamanı değil, vakalar yok denecek gadar az. Ama ileride ne olacağını herkesin şimdi alacağı sorumluluk belirleyecek.

Posted by Yağış Bey on Wednesday, 11 March 2020

"Gendi videomu paylaşmak garip olsa da, Kıbrıs için bir gailem var, o yüzden paylaşıyorum. Bugün Kıbrıs'ta olanlarda, iki üç hafta önceki İtalya'yı görürüm. Burada sonuçlar kötü oldu. Orada da olmasın diye biraz bu süreçten bahsetmek istedim. Amacım virüs hakkında bilgi vermek ve nasıl davranmanız gerektiğini size söylemek değil; bunu layıkıyla yapan kuruluşlar var. Amacım, tüm bunun bir oyun olmadığını anlatmak; tedbirler alındığı sürece gorkulacak bir şey olmadığını ama bilinçsiz davranışların ne gibi felaketlere davetiye çıkarabileceğini hatırlatmak. Şu an panik yapma zamanı değil, vakalar yok denecek gadar az. Ama ileride ne olacağını herkesin şimdi alacağı sorumluluk belirleyecek."

Milano'da Yaşayan Bir Sözlük Yazarından: İtalya'da Koronavirüsün Gün Gün İlerleyişi


30 Yaşındaki Bir İnsanın Koronavirüsten Ölme Olasılığı Ne Kadardır?

Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz'un Koronavirüs Hakkında Sözlük Yazarlarına Verdiği Cevaplar