Milli Mücadele Yıllarının En Tartışmalı İsimlerinden Topal Osman Kimdir?

Kimilerine göre bir milli mücadele kahramanı, kimilerine göre ise bir katil... Peki Topal Osman bunlardan hangisi?
Milli Mücadele Yıllarının En Tartışmalı İsimlerinden Topal Osman Kimdir?

atatürk'ün muhafız kıtasının komutanı topal osman, giresun çevresinden gönüllü 2 tane psikopat alay kurmuş, bir sürü yol teperek afyonkarahisar ve dumlupınar'da savaşmıştır. zira bölgede giresunlular şehitliği diye bir yer dahi vardır. karadeniz'de rum çetelerine karşı inanılmaz bir mücadele örneği göstermiştir. daha önceleri ise balkan savaşı'nda dizine gelen bir şarapnel parçasıyla sakat kalarak topal lakabını almıştır.

cumhuriyet yıllarının tartışmalı isimlerinden biridir topal osman. kurtuluş savaşı öncesi giresun ve çevresinin en büyük ali kıran baş kesenlerinden biri olduğu rivayet edilir. her nedense daha sonra bütün milli savaşlarda bulunarak hem devlet yönetiminin gözünde itibarını hem de kendine bağlı olan milis sayısını arttırır (bonus olarak da servetini). katıldığı savaş ve mücadelelerde çok sert yöntemleri kullanmasıyla dikkati çeker. özellikle karadeniz'de rum çetelere ve daha sonrasında dersim isyanlarında kürtlere karşı kullanmış olduğu ilginç işkence yöntemleri korkulan kişiliğini pekiştirir. hakkını yememek lazım o ve ya şu şekilde görev aldığı (gönüllü olduğu) bu hizmetleri başarıyla yerine getirir.


tbmm'nin kurulmasından sonra bir şekilde atatürk'ün özel korumalığı verilmiştir. ama devletin en büyüğünün kurucusunun koruması olmak topal osman'a bir olgunluk getireceğine bazı işlerinde iyice cesaret verir. yine bir rivayete göre meclise silah sokulmasının yasak olmasına rağmen topal osman ve adamları silahlarıyla meclise girip, sevmedikleri vekilleri taciz edecek kadar korkusuzdurlar(!)

bu sıralarda mecliste mustafa kemal'e karşı muhalefet artmaktadır ve bu muhalafetin en önemli vekillerinden biri de ali şükrü bey'dir. gergin geçen bir meclis gününden sonra atatürk'ün topal osman'la görüştüğü ve daha sonrasında ise ali şükrü bey'in öldürüldüğü bilinmektedir. ali şükrü bey'in ölümü üzerine bir skandal kopar ve topal osman da bu sırada yakalanarak öldürülür.


bazıları mustafa kemal'in bu işte topal osmanı kullanarak bir taşla iki kuş vurduğunu iddia eder. hem muhalafetten hem de devlet içerisinde gücünü arttıran bir çeteden kurtulmuştur atatürk.

"Hain mi, Değil mi?" Tartışmaları Yıllardır Bitmeyen Çerkes Ethem'in Hayat Hikayesi