Milyonda Bir Görülen Solak Spiral Kabuk Yapısına Sahip Salyangoz Jeremy'nin Üzücü Hikayesi

Salyangoz Jeremy, bilim dünyasını oldukça heyecanlandıran bir farklılığa sahip. Jeremy, diğer salyangozlardan farklı olan spiral kabuk yapısıyla insan vücuduna ve beynine dair aydınlanmamış noktalara ışık tutabilecek nitelikte. Üstelik hayal kırıklıklarıyla dolu bir hayat hikayesi de olan Jeremy'yi çok seveceksiniz.
Milyonda Bir Görülen Solak Spiral Kabuk Yapısına Sahip Salyangoz Jeremy'nin Üzücü Hikayesi
Salyangoz Jeremy


2 yaşındayken ölen bu salyangoz bilim dünyasının yakından takip ettiği bir hayvan.

peki neden basit bir salyangoz bilim dünyasının böylesine dikkatini çekti?

kabuğundaki spiral diğer salyangozlardan farklı olarak saat yönünün aksine dönen ve yaşadığı 'trajik aşk üçgeni' ile gündeme gelen jeremy, 2 yaşında hayatını kaybetti. ancak bilim dünyasının yakından ilgilendiği jeremy'nin arkasında yavru bıraktığı açıklandı.

kabuğundaki spiral yapı diğer salyangozlardan çok daha farklı. normalde saat yönüne dönen kabukların aksine kendisi tam tersi yöne dönen bir kabuk yapısına sahip. milyonda bir olarak nitelendirilebilecek bu farklılık sebebiyle bilim adamları aynı farklılığa sahip bir eş arayışına girmişler salyangoz jeremy için. çift cinsiyetli salyangozlar hem dişi hem erkek üreme organına sahipken bu bile işi kolaylaştırmamış ve koskoca bilim dünyası sadece 2 tane eş adayı bulabilmişler jeremy için.


işte asıl dram burada başlıyor :)

jeremy için ayarlanan bu iki salyangoz jeremy'ye sırtını dönmüş ve kendileri çiftleşmiş :( koca yürekli jeremy ise ebevenylik duygularına yenik düşmüş ve bu çiftin çocuklarına kendisi bakmış :(

hal böyleyken haziran ayında talihsiz salyangoz jeremy için bir eş adayı daha bulunmuş ve çiftleşmiş. buna rağmen yavrulayamayan jeremy, bilim adamları için tam bir hayal kırıklığı olacakken ölümünden kısa bir süre önce yumurtaları çatlıyor ve yavruları ortaya çıkıyor.


peki bilim dünyası solak bir salyangozun yavrularının peşine neden böylesine düştü?

farklı bir spiral yapıya sahip olan bu salyangoza bu durumu hangi genin veya genlerin sebep olduğunu bulmak ve spiralin yönünün vücudun sağ ve sol yarısıyla ilişkisi olduğunu bulmak açısından oldukça önemli. burdan insan vücudunun ve beyninin sağ ve sol yarısına dair bilinmeyen noktaları aydınlatabileceğine inanılıyor.

bakalım koca yürekli jeremy kadar yavruları da bilim tarihini heyecanlandırabilecek mi, takipteyiz.