Milyonlarca İzlenen YouTube Videolarıyla Absürtlükte Yeni Bir Çağ Başlatan Türk Ailesi

"Salih Reis'in Dünyası" isimli YouTube kanalıyla patlama yaşayan aile, kuşkusuz internet dünyasının en tuhaf olaylarından biri.


Mevzubahis ailenin ilk kanalı Life Master isimli bir YouTube kanalıydı. Bu kanalda, son zamanlarda popüler bir video malzemesi haline gelen "slime" videolarıyla dikkat çektiler.


Daha sonra ise "Everything you're looking for" adıyla, Life Master kanalındaki çocukların amcası olan bir baba ve iki çocuğuyla yollarına devam eden aile, burada da slime temelli videolarıyla on milyonlarca tık alarak patlama yaşadı.


Daha sonra ise ayrı ayrı YouTube kanalları açtılar. "Everything you're looking for" kanalında dikkat çeken Salih'ten yola çıkan "Salih Reis'in Dünyası", ailenin şu ana dek en popüler kanalı.

Şimdilik iki milyona yakın abone sayısı olan ve milyonlarca hit alan, aynı zamanda da ilginç video tarzlarıyla kulak yakmayı başaran aile başlı başına bir YouTube hadisesi.

Kanalı kendiniz incelemek isterseniz diye YouTube linkini buraya bırakıyoruz.


Sözlük yazarlarının olaya dair yorumları ise şu şekilde

açılın bilirkişi geldi.

seneler sonra sözlükte gündem olan bu aileyi keşfeden olarak açıklama yapmaya hakkım var. biraz uzun olacak uyandırayım.

bir kere bu aile uzun süreden beri video yapıyor. abone ve takipçi sayısına takılanlar için önce bunu belirteyim. ilk başladıklarında "everything looking for you" gibisinden bir hesapları vardı. salih konuşmayı yeni öğreniyordu filan. şimdi görüyorum ki hepsine hesap açmışlar.

bu abimiz yine youtube'dan gördüğü işte slime yapalım, dev çokomel yapalım, havuz içerisine 10 bin orbeez atalım vb tadında videoları, çocukları ile çekerek paylaşıyordu.

o zamanlar ben de aşırı amatör ve saçma bulmakla beraber hem adamın çocukları ile etkinlik yapmasını takdir ediyor (hatta bu kadar boş vakti olmasına imreniyor) diğer yandan etkinlik adı altında ziyan ettikleri sakız, un, tutkal, bisküvi... bilumum malzeme için küfür ediyordum.

merak etmeyin salih o zaman da sinir bozucu idi. hatta video yorumlarında ve sosyal medyada salih capsleri görüp hem yarılmış hem yalnız olmadığımı görüp sevinmiştim.

zira salih hep mızıkçılık yapan, her etkinliğe salça olan, sabırsız ve şımarık bir çocuktu.

anladığım kadarı ile abimiz gelen bu ilgiye kayıtsız kalmamış ve prodüksiyonu büyütmüş. önceden sadece takipçilerine hitap eden deneysel videolar çekerken şimdi muhtemelen rus videolarından gördüğü mizansenleri oynamaya başlamış.

"bütün bunları sen nereden biliyorsun?" derseniz, ben de taze bir baba olarak çocuğumun internette geçirdiği zamana ve niteliğine dikkat etmeye çalışıyorum. bebeklik zamanlarında ninni/masal açıp uyutmak için video açtığımızda bu ailenin videoları hep önerilenlerde oluyordu. şimdilerde ise maalesef çoğu anne baba gibi telefon ya da tableti öncelik bizim seçtiğimiz bir içerik olmak üzere veriyoruz. ancak nasıl bir hikmetse 1-2 video sonra ya bu ve türevleri çıkıyor, biraz daha zapping yapıldığında işin kaynağı olan psikopat rus aile ve yardakçılarına ulaşıyorsunuz.

çünkü bilindiği üzere bu işte güzel para var. sadece yabancı çizgi filmlere türkçe seslendirme yahut altyazı yaparak ayda binlerce lira kazananlar biliyorum. çünkü hedef kesim savunmasız, bilinçsiz, çaresiz ve hiç tükenmiyor. ama ağlayan çocuğu susturmak için, ama yemek yedirmek için, biz veriyoruz. ya da onlar kaçak göcek alıyorlar.

ne yazık ki içerikler günden günde manasızlaşıp saçmalasıyor.

bu sorunu gördüğümden beri çocuğumun telefon ve tablet ile geçirdiği zamanı azami sınırladım. verdiğim zaman da sürekli ne izlediğini kontrol ediyorum.

buraya kadar tahammül edip okuyanlar da umarım ki öyle yapıyorlar.

evliliğe tepki olarak ortaya çıkmış aile.

teletubbies ile aynı kitleye hitap eden videolar yapan aile. bunları aval aval izleyen milyonlarca bebenin olması şaşırtıcı değil. belgesel izleyecek bir kitle değil nihayetinde.

30 yaşındayım ve babamla biraz aram bozuk. yarın arayıp aramın bozukluğunda haklı olduğumu düşünsem de diyeceğim "gel barışalım, sen mükemmel bir insansın."
adam en fazla bizi denizde daha çok yüzmeye falan zorluyordu da ona kızıyorduk.
çocukluğum vlog dönemine denk gelse ve çocukluğumda böyle videolarda iradem dışında (evet canım gamze ne kadar istekli görünse de videolarda, bir irade ortaya koyduğunu düşünmüyorum) oynatılsam; muhtemelen şu an alaska'da balık temizleyip geçimimi sağlamaya çalışan ruhsal sorunları olan bir insan olurdum.

vermeyin ya, çocuğun bebenin eline bu tableti vermeyin o zaman. eve kedi alın, köpek alın, bitki alın. onunla büyüsünler. gamze'nin abartılı ve garip mimikleriyle dolu çılgın videolarıyla uyuyacaklarına. bunlar ve benzeri türevli videoları izlemesin çocuklar da; gamze de salih de şu an kendilerine eğlenceli gelen ama baya baya "sürüklendikleri" sanal garipliğin içinde yaşamaya devam etmesinler.

ana baba ne tür videolar çekiyorlar, nasıl para kazanıyorlarsa kazansınlar.
gamze'nin lise sona kadar hayatı zor, ben diyeyim. zalimlik dolu ergenler gamze ile fütursuzca dalga geçeceklerdir ergenliğinde. bunun olacağını tahmin etmek zor değil ve aslında kız açısından üzücü.

çocuklukları çalınmış, önlerindeki tüm yaşamları da ipotek altına alınmış 2 adet talihsiz kardeş içeren videolardır. sorumluları, görünen baba ve belki de görünmeyen anneleridir. işin kötüsü yalnızca kendi ailelerinden değil, zehirledikleri türk aile ve toplum yapısı'ndan da sorumlu bu iki ebeveyn. son yıllarda ortaya çıkan bir çeşit aile formunun temsilcilerinden yalnızca bir tanesidirler. ne ilk ne de son olacaklardır. bu hastalıklı yapıya gündelik yaşantınızda, olmadı sosyal medyada illa ki rastlarsınız. onlar her yerdeler. pandaların neslinin tükendiği bir dünyada, bunların nesli tükenmemekte; bilakis kümülatif artış göstermektedir.

sosyal medyada çocukları ile bu tarz prodüksiyonlu videolar çekip yayınlayan insanları normalize etmeye çalışanlar var. "ona bakarsanız dizilerde, filmlerde çocuk oyuncular var." diyenler var. çocuk oyunculuk meselesi de zaten etik yönden tartışmaya açık bir konu. bir kere çocuğunuzun iradesi dışında bir şeyi ona yaptırmamalısınız. maddi olarak bakmakla yükümlü olduğunuz çocuğunuzun sırtından para kazanmaya çalışmamalı, çocuğunuzun içinde yer aldığı bir yapımdan elde ettiğiniz geliri ileride çocuğunuzun ihtiyaç duyabileceği potansiyel eğitim/sağlık giderleri için bir fonda tutmalısınız.

her şeyden öte, tv-sinema dünyası en azından profesyonel bir mecra. yer alınan yapımlar, çocuklar açısından birtakım kurallara uyacak ve denetimden geçecek şekilde hazırlanıyor. kaldı ki setlerde pedagog, oyuncu koçluğu desteği de sağlanıyor son yıllarda. her şeyi bir kenara bırakın; orada en azından yeteneği olan bir çocuk, ileride tercih edebileceği bir sektörde erken yaşlarda eğitim görüp tecrübe kazanmaya başlıyor; kendini tanıtma fırsatı yakalıyor; ağaç yaşken eğilmiş oluyor. 

bunlar ise, çocuğun rızası dahilinde, çocuklu anne babalara eğitici içerikte günlük hayattan kesitler sunmak şöyle dursun; pedagojik açıdan herhangi bir uzmanlığı ya da bilgisi bulunmayan anne babaların kendi kafalarına göre kurguladıkları ve çocuklarını alet ettikleri zoraki videolar. çocuğun sırtından para kazanılıyor. kazanılan paralar da genellikle çocuklara harcanmıyor. bunu da zaman içerisinde videoları çeken ailelerin gelişim gösteren yaşam standartlarından görebilmekteyiz. düşük sosyoekonomik statüye sahip ailelerin 10 tane çocuk yapıp, onları kırmızı ışıkta cam silmeye, kağıt mendil satmaya yollayıp onların sırtından para kazanmalarından ne farkı var bunun? o çocukları görünce rahatsız oluyorsunuz da, bu çocukları görünce neden olmuyorsunuz?

size yalnızca 30 saniye bakabildim. bir şey çok ender beni bu denli rahatsız eder; ve siz bunu başardınız.

bana borçlusunuz kötücül aile, hafta sonumu mahvettiniz!