Milyonlarca Yıl Sonra Mars'a Çarpması Beklenen Uydu: Phobos

İsmini yunan mitolojisindeki korku tanrısından alan ve Deimos ile birlikte Mars'ın iki uydusundan biri olan Phobos'un milyonlarca yıl sonra Mars'a çarpması bekleniyor.
Milyonlarca Yıl Sonra Mars'a Çarpması Beklenen Uydu: Phobos

phobos, 1877 yılında amerikalı astronom asaph hall sr. tarafından mars'ın diğer uydusu deimos'la birlikte keşfedildi. 


yüzey sıcaklığı -40 derece. içi boş bir kütle. bu nedenle, bir süre doğal olarak mı orada yoksa yerleştirildi mi spekülasyonlarına neden oldu. en sonunda steroid olduğuna karar verildi.  mars'ın etrafında ona 9 bin km civarında bir mesafede dönüp duruyor ve her geçen gün mars'a yaklaşıyor. mars çevresindeki turunu 7 saat 39 dakikada tamamlıyor. 


bir hesaba göre 50 milyon yıl sonra mars'a çarpacak. dünya kütle çekim kuvvetinin 1/1000'ine sahip. yani dünyada 68 kg olan bir insan phobos'ta 68 gr. bu nedenle ay'daki gibi üzerinde yürüme ihtimali yok. adım atarken sıçrayıp uzay boşluğuna uçmak ve sonsuza kadar uzaylı kalmak var. 


27x22x18 km ölçülerindeki phobos'un yüzeyinde belirgin biçimde görülebilen 9 km çapındaki dev krater; 18 ağustos 1877’de uyduyu keşfeden asap hall‘ın eşi chloe angeline stickney'e atfen stickney krateri olarak isimlendirilmiş. ne şanslı kadınlar var diye geçiriyorsunuzdur şimdi içinizden...