Mısır'la Sudan Arasında Hiçbir Devlete Ait Olmayan Tuhaf Bölge: Bir Tavil

Bir Tavil (Bir Tawil), Mısır ve Sudan arasında yaklaşık 2000 kilometrekarelik bir bölge ancak çeşitli sebeplerden ötürü kimseye ait değil.
Mısır'la Sudan Arasında Hiçbir Devlete Ait Olmayan Tuhaf Bölge: Bir Tavil

arapça derin kuyu anlamına gelen bir tavil; mısır ile sudan arasında, mısır-sudan sınırının çoğunluğunu oluşturan 22. paralelin güneyinde, 2000 km2'lik ufak bir bölge. şu anda bir terra nullius, yani hiç bir devletin olmayan bir bölge; ne sudan ne mısır hak iddia ediyor. zaten ufak, çöl, kimse yaşamıyor, bilinen bir kaynağı yok ve deniz kıyısında değil. 


bu iki ülkenin de hak iddia etmemesinin nedeni; hemen yanı başındaki, daha büyük, içinde insan yaşayan, deniz kıyısında bulunan halaib üçgeni adı verilen yer. ingilizlerin 20. yy başında yaptığı iki sınır anlaşmasının farklı yerlerden geçmesi sonucu, birinde hak iddia edenin diğerinden vazgeçme durumunda kalması sonucu bu durum oluşmuş. zira her iki ülke de bu üzerinde birşey olmayan yer yerine, daha avantajlı olan halaib'i istemekte. bu durum da bir tawil'i kimsenin istemediği bir toprak olarak dünyadaki sayılı politik anlamda ilginç yerlerden biri yapıyor.

google maps üzerinden bir tawil'i gezmek için tıklayınız

Teknolojiyle İlk Defa Tanışan İlkel Kabilelerin Yaşadığı Büyük Şok: Kargo Kültü