Modern İnsan İle Primat Atalar Arasında Bağlantı Halkası Olarak Kabul Edilen Tazmanya Aborjinleri

Bu topluluk, buzul çağında Avustralya'dan gelip buzların erimesiyle 18. yüzyıl'da batılı koloniciler gelene kadar izole kalan insan topluluğu.

40 bin yıl önce son buzul çağında avustralya'dan gelip buraya yerleşen ve buzların erimesiyle 18. yüzyıl'da batılı koloniciler gelene kadar burada izole kalan insan topluluğu.


19. yüzyılda yaygın biçimde tazmanya aborjinlerinin modern insan (homo sapiens sapiens) ile onun primat ataları arasında bağlantı halkası olduğuna inanılırdı. evrim (naturalistic evolution) varsayımları göz önüne alındığında, tazmanya aborjinleri görünüşleri nedeniyle
genellikle insandan ziyade ara tür sayılmış ve sonuç olarak birçok kişi onlara hayvanlar gibi davranmanın ahlaksız ve yanlış olmadığına kendini inandırmıştır.

Son dört safkan Tasmanya yerlisi.

kimilerine göre aborjin soykırımının ideolojik temeli doğal seleksiyon, yaşam mücadelesi gibi darwin tezleridir. oysa darwin bizzat bu bölgeye yaptığı yolculuktan sonra tazmanya aborjinlerinin kayıp tür olabileceğini ve katliam uygulanmaması gerektiğini söylemiştir.

fakat christoph meiners, georges cuvier gibi evrimcilere ve buraya avrupa'dan gönderilen kimi hristiyan din adamlarına göre zenciler ve aborjinler en alttadır. avrupalı beyaz soyu en üst sınıftır.

aborjinlerin bir kısmı katledilirken bir kısmını da kobay niyetine kullandılar. yüzlerce aborjin hayvandan insana geçerkenki kayıp halka olup olmadıklarını anlamak için ingiltere'ye götürülürken gemilerde öldü. cesetleri doldurulup müzelerde segilendi.

bağışıklık sistemi avrupa'nın bulaşıcı hastalıklarına karşı zayıf olan tazmanya aborjinlerinin kırılmasında bu salgın hastalıklar kadar katliamların etkisi daha büyük olmuştur.

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/tasmanya_soykırımı

son safkan tazmanya aborjin'i truganini de 1876'da ölmüştür.