Modern İnsanın Atası Olduğu Düşünülen Tür: Homo Heidelbergensis

İlk kez 1907 yılında Almanya'nın Heidelberg beldesinde fosilleri bulunan homo türü Homo heidelbergensis'lere dair bilinmesi gerekenler.
Modern İnsanın Atası Olduğu Düşünülen Tür: Homo Heidelbergensis

fosilleri 1907'de keşfedilmiş, kendisi 700 bin yıl önce yaşamış, 200 bin yıl önce ise soyu tükenmiş bir homo türüdür homo heidelbergensis. 

kullandıkları aletler, homo erectus'un kullandıkları aletlere epey benzer. almanya'daki schoningen'de bulunan ağaçtan yapılmış mızrakların heidelbergensis tarafından av için yapıldığı düşünülür. ayrıca, ilk barınakları da bunlar geliştirmiştir. çünkü, ilk defa onlar avrupa'nın soğuk bölgelerine inmişti. avrupa'da yaşamış olmalarına rağmen afrika'da da fosilleri bulunur, fakat bu farklı bir tür olarak değerlendirilir: homo rhodesiensis.


avrupa'da yaşamış homo neanderthalensis'in 300 bin yıl önce avrupa'daki heidelbergensis'ten, homo sapiens'in de 150 bin yıl önce afrika'daki rhodesiensis'ten geldiği düşünülür. heidelbergensis'in atasının da afrika'da yaşamış homo ergaster olduğunu iddia edenler var, zira ikilinin morfolojik yapısı birbirine benzemektedir.


ispanya'nın atapuerca bölgesinde bulunan 28 heidelbergensis iskeletine dayanarak da bu türün ölüleri gömen ilk insan türü olduğunu varsayabiliriz.  

fosillerin beyin boyutları neandertaller ve homo sapiens ile benzerlik gösterir. ayrıca fosiller; çıkık orta yüz, uzun ve dar kasık kemikleri ve ince el parmakları gibi neandertallere ait özellikler de barındırmaktadır. ancak yine de tam olarak neandertallerin karakteristik özellikleriyle uyuşmamaktadır.


fosillerin keşfine gelirsek. ilk fosiller 1907 yılında daniel hartmann tarafından almanya'nın heidelberg beldesinde keşfedilmiştir. bu nedenle bu ismi almıştır. daha sonrasında ise fransa, italya, ingiltere, çin, ispanya ve yunanistan gibi bir sürü yerde birçok homo heidelbergensis fosili keşfedilmiştir.


Yaklaşık 2 Milyon Yıl Önce Yaşamış Olan Çalışkan Bir İnsanımsı: Homo Ergaster

Ateşin İcadının Homo Sapiensin Modern İnsana Dönüşmesindeki İnanılmaz Etkisi