Modern İnsanın Doğrudan Atası Olabileceği Açıklanan İnsan Türü: Homo Bodoensis

Eskiden Homo Heidelbergensis, Homo Rhodesiensis'e veya Homo Erectus'a atanan Bodo Kafatası'nın yeniden analizi ile tanımlanan bu heyecan verici keşfi inceleyelim.
Modern İnsanın Doğrudan Atası Olabileceği Açıklanan İnsan Türü: Homo Bodoensis
Görsel: Ettore Mazza

Nedir?

homo bodoensis yeni tanımlanmış bir insan türü. adını, keşfedildiği etiyopya sınırlarındaki bodo d'ar bölgesinden alan, 770 bin yıl önce ila 126 bin yıl önce aralığında yaşamış olan, neandertaller ve sapiensler ile aynı dönemde dünya üstünde yürümüş olan, günümüz insanlarının doğrudan atası olduğu düşünülen bir insan türü. bu yeni tür, yeni keşfedilen fosillerden değil eski fosillerin yeniden tanımlanmasıyla literatüre girmiş.

Detaylandıralım

homo bodoensis pleistosen dönemde, yani kabaca 500 bin sene kadar önce afrika'nın kuzey ve orta yörelerinde yaşadığı kanaatine varılmış olan ve modern insanın doğrudan atası olduğu ilgili bilim adamlarınca açıklanan yeni keşfedilmiş insan türü.

kendisinin çağdaşı olan homo sapiens'in afrika'nın diğer bölgelerinde ve homo neanderthalensis'in de avrupa'da görülmeye başladığı dönemlerde ortaya çıkmış olduğu düşünülüyor.

yeni tanımlamaya göre yaklaşık 1 milyon ile 100 bin sene öncesi arasında kalan döneme tekabül eden orta pleistosen dönemde, günümüz sınırlarına göre etiyopya, kenya, eritre, somali, mısır, libya, israil, filistin, ürdün, suriye, ırak ve ülkemizin güney kesimlerinde yaşamış olan insan atalarına bu isim verilecek. güney doğu avrupa ile orta avrupa'da aynı dönemde yaşamış olan insan atalarını ise homo neanderthalensis olarak nitelemeye devam edeceğiz.

bunun yanı sıra; başta britanyalı paleoantropolog chris stringer olmak üzere bazı bilimsel çevreler ise orta pleistosen döneminin hâlen bir hayli araştırmaya açık ve yetersiz verilerle dolu bir dönem olduğunu düşünmekte olduğundan henüz homo bodoensis'in bir tür olarak tanımlanmasını pek de uygun bulmamaktadırlar.