Modern Liberalizmi Klasik Liberalizmle Kıyaslayan Kolay Anlaşılabilir Bir Durum Analizi

Modern liberalizmle klasik liberalizmin ayrıldıkları noktaları, ortaya çıkış noktalarını merak edenler için çok anlaşılır bir anlatım. Sözlük yazarı "joel", çok güzel örneklerle, çok anlaşılır bir biçimde modern liberalizmi anlatmış.
Modern Liberalizmi Klasik Liberalizmle Kıyaslayan Kolay Anlaşılabilir Bir Durum Analizi
iStock.com


klasik liberallere göre daha bir adama benzer modern liberalizme inananlar. modern liberalizm, klasik liberalizmden özgürlük anlayışı bakımından tamamen ayrılır. öyle hemencecik eşitsizlik varsa bireyin kendi sorunudur hacı bana koymaz demez. öyle diyenin ağzının ortasına bir tane koyar böyle ağzı yüzü kan olur. negatif özgürlük kavramı tamam olmalıdır, evet dayatma olmamalıdır ama yeterli değildir derler. pozitif özgürlük kavramını savunurlar.

doğuştan gelen bazı dezavantajların, kağıt üzerinde varmış gibi gözüken özgürlükleri kullanmaya bir engel olarak görürler. afferim onlara. bak halden anlayan adamın hali nasıl da başka oluyor. insanın hayatını etkileyen bireysel özellikler dışında, bir de özgürlükleri kısıtlayan sosyal şartlar vardır bunları napcaz be yarram derler. onların da tabi nevri dönebilir onlar da insandır nihayetinde. bu adaletsizlik karşısında sadece birey sorumludur demezler, bu adaletsizliğe karşı bireyin de devletin de sorumluluğu vardır derler ve böylelikle klasik liberalizmden keskin biçimde ayrılırlar.

bu ayrımla beraber refah devleti kavramınının temelini oluşturan modern liberaller, fikirlerinin filizlenmesi için gereken ortamı 1929 büyük buhranı ve ikinci dünya savaşı döneminde bulmuşlardır. zaten bu köşetaşlarından sonra bütün dünyada keynesin fikirleri benimsenmiş ve hemen hemen bütün dünyada sosyal devlet anlayışı benimsenmiştir.


işsizlik sigortası, ücretsiz sağlık hizmeti, eğitim hizmeti, emeklilik gibi aksiyonlarla devlet toplumdaki eşitsizlikleir ortadan kaldırmayı amaçlar böylece sahip olunan özgürlüklerin %100 olarak kullanılabileceği bir ortam yaratmayı ister. neden? çünkü insandır halden anlar öyle hemen bana ne bana ne fakirsen aptalsın bana ne demez.

zihnimde bir klasik liberal ile modern liberalin karşılaması, pek bir eglencelidir:

modern liberal : ben 65 yaşıma geldim, artık çalışacak gücüm kuvvetim yok iyisi mi ben emekli olayım devleten emekli maaşımı alayım

klasik liberal : yo dostum emekli maaşı falan veremeyiz sana biz klasik liberalleriz, mademki artık çalışamayacak durumdasın bu tamamen senin sorunun hahaha hiç de bizi germez valla

m.l. : oğlum bak kıllık yapma, hasta etme adamı nası calısayım lan bu halde, öliyim mi lan onu mu istiyosun vicdansız!

k.l. : haha hiç de bile, akıllı olsaydın zamanında biriktirseydin paranı bana mı sordun harcarken? hahaha

m.l. : lan oglum ananı sikerim senin ha ! ne vicdansız ne pis bi adammışsın oğlum sen

k.l. : hahah bana ne bu tamamiyle annemin sorunu hiç bana giren çıkan var mı ? hahahah