MOSSAD'ın Bugüne Kadar Amerika, Avrupa ve Orta Doğu'da Gerçekleştirdiği Operasyonlar

13 Aralık 1949'da kurulan İsrail gizli servisi MOSSAD, bugüne kadarki operasyonlarıyla pek çok yankı uyandıran olaya imza attı. İşte bunların güzel bir dökümü.
MOSSAD'ın Bugüne Kadar Amerika, Avrupa ve Orta Doğu'da Gerçekleştirdiği Operasyonlar
MOSSAD direktörleri.

mısır

- 1956'da port said şehri ile kahire arasında irtibatın ve iletişimin kesilmesi.

- 1957'de batı alman vatandaşı olan mossad ajanı wolfgang lotz, mısır'a sızdı ve mısır'ın füze siteleri, askeri ve endüstriyel tesisleri ile ilgili istihbarat topladı. mısır hükümeti için çalışan alman roket bilimcileri tespit edip listeledi ve mossad bu isimlere mektup bombaları ile suikastler düzenledi. 1965'de doğu alman devlet başkanı mısır'a yaptığı ziyarette mısır'a jest olsun diye, ajan olan 30 batı alman vatandaşının listesini verdi. bu listede adı geçen wolfgang lotz 1965'de mısır hükümeti tarafından tutuklandı ve müebbet yedi. 1967 altı gün savaşı sonrasında yapılan esir takası anlaşması ile serbest bırakıldı.

- 1967'de cia tel aviv bürosu şefi john hadden savaşta çok zor durumda kalan mısır'ın savunmasına yardım edileceğini israil'e bildirdi. mossad başkanı meir amit washington dc'ye uçarak robert mcnamara ile görüştü. bu görüşme sonrası abd israil saldırısı için yeşil ışık yaktı.

- altı gün savaşını başlatan ve 400 uçaktan oluşan mısır hava kuvvetlerinin büyük bölümünün 2 saat içinde yok olmasına neden olan "operasyon odak" sırasında istihbarat ve veri sağlanması.

- 1969'da "operation bulmus 6" sırasında mısır'ın green island bölgesinde operasyon düzenleyen israil komandolarına anlık istihbarat desteği.

- operasyon damocles: 1962 ve 1963'de mısır için çalışan alman roket bilim adamlarına karşı yapılan suikastler dizisi.

ünlü nazi otto skorzeny'den alınan bilgiyle roket fabrikasına gönderilen bomba ile alman roket mühendis ve 5 mısırlı işçi öldü.

mısır'a askeri donanım tedarik eden münih merkezli şirketin sahibi heinz krug eylül 1962'de mossad tarafından kaçırıldı, bir daha haber alınamadı.

iran

- 78-79 islam devrimi öncesi cia ve mossad iran'da inanılmaz etkindi. 1957'ye kadar iran güvenlik ve bilgi örgütü (savak)'ın tüm eğitim ve yapılanması cia ve mossad himayesinde ve denetiminde organize edildi. fakat 1957'de abd ile iran'ın arası açılmaya başladı ve 1960'ların başlarında kopuş yaşandı. bu tarihten itibaren savak'ın tüm eğitim ve destek faaliyetlerinde mossad tek güç haline geldi. savak ve mossad pek çok ortak operasyonlara imza attı.

- devrim muhafızlarının en önemli generallerinden ali reza asgari 7 şubat 2007'de istanbul'da kaçırıldı. bir daha haber alınamadı. 2010'da israil'de tutukluyken öldüğü düşünülüyor.

- 12 ekim 2011'da imam ali askeri üssünde gerçekleştirilen büyük patlama... 18 iran askeri ve devrim muhafızlarının füze programının komutanı general hasan tehrani moghaddam öldü. imam ali askeri üssü iran'ın yeni geliştirilen şahab-3 füzelerinin de saklandığı en güvenli askeri üssü olarak biliniyordu.

- tamamı iran'ın ünlü nükleer uzmanları, fizikçileri ve bilim insanları olan masoud alimohammadi, ardeshir hosseinpour, majid shahriari, darioush rezaeinejad, mustafa ahmedi-roshan'ın birbirinden farklı inanılmaz suikastler ile iran'ın en güvenli bölgelerinde öldürüldüler ve mossad ajanları her seferinde arkada kanıt bırakmadan izlerini kaybettirdiler. yakalandıkları anda idam edileceklerini bildikleri halde sayısız zorluk derecesi yüksek operasyon devam etmektedir.

- iran atom enerjisi kurumu başkanı fereydoon abbasi'ye yapılan başarısız bombalı suikast. bu suikast majid shahriari'nin öldürüldüğü gün, yani 29 kasım 2010'da düzenlenmiştir.

ırak

-ırak'lı savaş pilotu münir redfa mossad tarafından israil işbirlikçisi haline getirildi.redfa'ya iltica ve kurtarılma hakları verildi.redfa'nın tüm ailesi israile kaçırıldı.ve redfa 1966'da elmas operasyonu ile bir adet ırak mig-21 savaş uçağını havalandırıp kaçırarak israil'e getirdi.israil mig-21 hakkında daha önce bilinmeyen pek çok bilgiyi ele geçirdi ve abd ile paylaştı. hatta uçak bir süre sonra incelenmek üzere abd'ye yollandı.

- operasyon sfenks: 1978-1981 arasında fransa'da bir adet ırak nükleer mühendisi mossad tarafından işe alınarak ajan yapıldı ve saddamın osirak nükleer reaktörü hakkında daha önce bilinmeyen hassas bilgiler ele geçirildi.

- operasyon brumble bush: 1992'de saddam hüseyin'e yönelik suikast hazırlığı. operasyon provası necef çölünde yapıldı ve gerçek operasyon provadan iki gün sonra yapılacaktı. fakat tatbikat sırasında idf komutanı ehud barak'ın gözleri önünde dost ateşi ile 5 israil komandosu öldü ve 6 komando yaralandı. bu eğitim kazası nedeniyle israil kamuoyu ayağa kalktı, ilk saddam suikastı böylece iptal edildi. 97'de bu sefer mossad tüm hazırlığı yapmış ve saddam operasyonuna başlıyordu ki abd ve ingiltere suikaste gerek kalmadığını çünkü kısa bir süre içinde çöl tilkisi operasyonunun başlayacağını açıkladılar ve saddam operasyonu yine rafa kaldırıldı.

ürdün

- 30 temmuz 1997'de 16 sivil israillinin ölümüne yol açan hamas bombalı saldırısının faili olarak görülen halid meşal'e ürdün'de mossad tarafından fentanil levofentanyl isimli bir toksin ile suikast yapıldı. toksin'in öldürmesi için vücuda teması yeterliydi. meşal son derece dikkatli ve korumayla geziyordu. arabasından indikten sonra koşmaya başladı. mossad ajanı toksini meşal'e fırlattığında toksin meşal'in kulağına geldi. suikast erken deşifre olunca ajanlar kaçamadı. kanada pasaportlu mossad ajanları büyükelçiliğe sığındı. meşal ölümcül şekilde hastalandı. esir takas antlaşması yapıldı. ürdün mossad ajanlarını serbest bıraktı. karşılığında israil'den hemen uçakla gelen bir doktor, meşal'e toksin'in panzehirini getirip hayatını kurtardı. israil ayrıca bazı üst düzey radikal islamcı teröristleri serbest bırakmak zorunda kaldı.

lübnan

- 1973'de beyrut'ta (bkz: fhkc)'ye yönelik operasyon spring of youth sırasında her türlü istihbarat ve operasyonel yardım.

- fhkc üyesi bassam ebu şerif'e mektup bombs gönderilmesi.şerif ağır yaralandı ama hayatta kaldı.

- 22 ocak 1979'da kara eylül örgütü lideri ali hasan salameh beyrut'ta arabasına yerleştirilen bombayla öldürüldü.

- 1972'de (bkz: fhkc) liderlerinden ghassan kanafani'nin arabasının uçurulması suretiyle öldürülmesi.

- 1992'de hizbullah genel sekreteri abbas el-musavi'nin beyrut'ta sayeret matkal tarafından öldürülmesinde istihbarat desteği.

- 2002'de fhkc askeri kanadının lideri cihad ahmed cibril'in beyrut'ta öldürülmesi.

- 2003'de hizbullah üyesi ali hüseyin salih'in beyrut'ta öldürülmesi.

- 2004'te üst düzey hizbullah yetkilisi ghaleb awwali'nin beyrut'ta öldürülmesi.

- 2006'da filistin islami cihad liderlerinden mahmut el-majzoub'ın sidon şehrinde öldürülmesi.

lübnan'da mossad'ın dürzi, hristiyan ve sünni'lerden oluşan oldukça büyük ve geniş bir istihbarat tabanı olduğu düşünülmektedir.

suriye

- mossad ajanı (bkz: eli cohen) suriye hükümetinin en tepelerine sızmış, devlet başkanı'nın kankası olmuş ve savunma bakanlığına bile getirilmiştir. altı gün savaşı öncesinde suriye ordusunun tüm yerleşim planlarını, golan tepelerindeki savunma vaziyetini, suriye ordusunun silah envanterinin tam listesini israil'e verdi.

- 1 nisan 1978'de 12 suriyeli asker ve istihbaratçı, şam ve ürdün arasındaki telefon kablosuna yerleştirilen gelişmiş mossad dinleme cihazını bulduğunda bubi tuzağının patlaması sonucu öldüler.

- 3 nisan 2002'de suriye'ye sinir gazı üretiminde destek veren rus general anatoliy kuntsevich'in uçak yolculuğu sırasında zehirlenerek öldürülmesi.

- eylül 2004'de hamas askeri kanadının liderlerinden izz el-deen şeyh halil başkent şam'da arabasına konan bubi tuzağı ile öldürüldü.

- suriye'nin gizli nükleer reaktörünün tespit edilmesi. eylül 2007'de bu reaktör operasyon orchard ile büyük ölçüde yok edildi.

- 1 ağustos 2008'de suriye nükleer programının başı olan general muhammed süleyman akıllara durgunluk veren bir suikastle öldürüldü. suriye'nin tartus sahilinde denize giren süleyman bir tekneden keskin nişancı tüfeği ile vurularak öldürüldü (bu mossad operasyonunda suikasti israil donanma özel kuvvetleri (bkz: shayetet 13) keskin nişancıları düzenlemistir.

- 25 temmuz 2007'de el-safir kimyasal silah deposu havaya uçuruldu. 15 suriyeli personel ve 10 iranlı mühendis öldü.

- hizbullah'ın üst düzey liderlerinden olan ve 1983 abd elçilik bombalamasının sorumlusu kabul edilen imad mughniyeh 12 şubat 2008'de şam'da arabası havaya uçurularak öldürüldü.

- rus askeri istihbaratı (bkz: gru)'nun başkan yardımcısı yuri ivanov lazkiye yakınlarında ortadan kayboldu. 2010'da ölü bedeni türkiye sahillerinde bulundu.

birleşik arap emirlikleri

- ocak 2010'da üst düzey hamas komutanlarından mahmud el-mabhouh, dubai'de otel odasında voltajı artırılmış elektrik tabancası ile inanılmaz bir sekilde öldürüldü. bu operasyonun kamera görüntüleri medyaya verildi, youtube'da mevcut. operasyona sahte kimlikli 26 mossad ajanı'nın katıldığı ve bunların dünyanın dört bir yanındaki farklı ülkelerden geldikleri biliniyor. otel'de iş adamı, tenis oyuncusu, manken ve müslüman kılıklarıyla suikaste katılıyorlar. yarısından fazlasının kadın ajan olduğu görülüyor.

fas

- eylül 1956'da kurulan gizli teşkilat ile fas yahudileri güven içinde israil'e getirildi.

- fas'ın casablanca limanında çalışan iki mossad ajanı kuzey kore'den gelen bir gemide suriye'ye sevk edilecek füzeler tespit etti. geminin israil hava kuvvetleri tarafından uluslararasi sularda batırılması kararı çıktı fakat başbakan yitzhak rabin veto etti.

tunus

- el fetih kurucusu halil el-vezir (ebu cihad)'in 1988'de öldürülmesi.

- 1991'de fhkc'nin istihbarat başkanı ve yaser arafat'ın arkasından iki numaralı ismi olan salah khalaf'ın öldürülmesi.

- 2016'da hamas'ın mühendis lakaplı uzmanı muhammed el-zavahri'nin öldürülmesi.

arjantin

- 1960'de nazi liderlerinden adolf eichmann'ın bulunması ve kaçırılarak israil'e getirilmesi...

amerika birleşik devletleri

- 90'larda hizbullah'ın abd'de silah ve bomba üretim faaliyetlerinin tespit edilmesi ve amerikan güçleriyle beraber operasyon yapılması.

- 11 eylül saldırılarından hemen önce ağustos 2001'de mossad 200 kadar teröristin abd'de büyük ölçekli bir hedefe eylem yapacağını fbi'ya bildirdi.abd hükümeti istahbaratı değerlendirirken ve harekete geçemeden 11 eylül yaşandı.

uruguay

- letonyalı nazi işbirlikçisi herberts cukurs'un tespit edilip suikastle öldürülmesi.

avusturya

- bir köstebek kullanılarak avusturyalı politikacı jörg haider hakkında özel bilgilerin toplanması.

belçika

- ırak diktatörü saddam'ın super babylon projesi için çalışan kanadalı silah ve balistik uzmanı gerald bull'un 22 mart 1990'da brükseldeki otel odasında öldürülmesi.

bosna hersek

- savaşın parçaladığı bosnalı yahudilerin 1991 ve 1992'de hava ve karayollarıyla tahliye edilip israil'e getirilmeleri.

kıbrıs

- 1973'de münih katliamı sorumlularından hüseyin el beşir'in lefkoşa'da öldürülmesi.

fransa

- 1965'de fas'lı muhalif politikacı mehdi ben barka'nın paris'de fas kralı tarafından kaçırılmasında yer tespitinin ve tüm istihbaratın sağlanması.

- 1969 operasyon noa (2 yıl önce ki altı gün savaşı nedeniyle fransa lideri de gaulle'ın parasını alıp iade etmediği 5 tane savaş gemisinin fransa'nın okyanus kıyısındaki cherbourg limanından kaçırılarak tüm dünyanın gözleri önünde tv yayınları eşliğinde israil'e getirilmesi).

- 1972'de münih katliamı sorumlularından dr. mahmud hamshari'nin paris'teki dairesinde patlayan telefon ile öldürülmesi.

- 1973'de münih katliamı sorumlularından dr. basil al-kubaissi'nin paris'te öldürülmesi.

- 1973'de (bkz: fhkc) üyesi muhammed boudia'nın paris'te öldürülmesi.

- 5 nisan 1979'da toulouse şehrinde ırak nükleer reaktörü inşası için gereken malzemelerin yüzde 60'nın üretildiği tesiste büyük bir patlamayla sonuçlanan sabotaj.bu saldırıyı aynı zamanda bir çevre örgütü üstlenmiştir. bu tesiste parçaları üretilen saddam'ın nükleer tesisleri 1981'de israil hava kuvvetlerinin devasa taaruzunda yok edilmiştir. tarihteki tek nükleer tesis hava saldırısıdır.

- 1979'da esad ve suriye yanlısı (bkz: fhkc) üyesi zuheir monsen'in cannes'de öldürülmesi.

- 1980'de ırak nükleer programının başındaki kişi olan yehia el-meşhed'in paris'te öldürülmesi.

- 1992'de münih katliamı sorumlusu olarak görülen tüm (bkz: fhkc) istihbaratının başındaki kişi atef bseiso'nun paris'teki otel odasında başına aldığı 3 kurşunla öldürülmesi.

almanya

- 1968 operasyon plumbat (israil nükleer programı için bilimsel istihbarat ve reel kaynak toplamak için mossad bünyesinde kurulan (bkz: lekem) birimi tarafından antwerp limanından 200 tonluk nükleer yük ile cenova limanına gitmekte olan alman yük gemisi "scheersberg a"da bulunan yellowcake olarak bilinen işlenmiş uranyum bir sivil israil yük gemisine transfer edildi.

- operasyon wrath of god (mektup bombalar ile münih katliamından sorumlu tutulan kara eylül ve fhkc militanlara yönelik suikastlar dizisi. ayrıca 1980'de nazi suçlusu alois brunner'e bu mektup bombalardan gönderildi ve 4 parmağını kaybetti.)

- 1978'de doğu berlin'de (bkz: fhkc) liderlerinden wadie haddad'ın zehirli çikolata ile öldürülmesi. zehir sabotajı sevdiği bir belçika çikolatası aracılığıyla aylar boyu süren bir süreçte gerçekleşti. haddad aylar içinde zehirli çikolataları yiyerek, yavaşça hareket kabiliyetini kaybederek ve vücudunu saran zehir lekeleri eşliğinde öldü.

- alman vatandaşı steven smeyrek'in kripto hizbullahçı olduğu ve israil'e seyahat etmekte olduğunun tespit edilmesi ve iç istihbarat kurumu shin bet'e haber verilerek tutuklanmasının sağlanması.

- 1990'ların sonunda yapılan büyük endüstriyel casusluk.almanya'nın en gelişmiş bilgisayar sırlarının çalındığı tahmin ediliyor.

yunanistan

- el-fetih'in kıbrıs temsilcisi zaiad muchasi'nin, atina'daki otel odasının havaya uçurularak öldürülmesi.

irlanda

- 1988'de ingiliz hükümetinin ira'ya yönelik cebelitarık ve irlanda'da yaptığı flavius operasyonuna aktif destek ve katılım.

italya

- 16 ekim 1972'de münih katliamı sorumlularından kara eylül örgütü üyesi wael zweiter'in roma'da 2 mossad ajanı tarafından 11 kurşunla öldürülmesi.

malta

- 26 ekim 1995'te filistin islami cihat lideri fathi shiqaqi'nin diplomat hotel'de iki erkek kidon ajanı tarafından kidon imzası olarak başına aldığı 6 kurşunla öldürülmesi (bu suikast oldukça kapsamlı ve ince düşünülmüş, kusursuzca planlanmış bir suikasttır. gil ve ran ismindeki 2 kidon ajanı sahte kimlikle gelirler malta'ya ve yerel işbirlikçilerle çalışırlar. ran'ın motorsiklet temini, haifa limanından kalkan bir israil yük gemisinin sözde motor arızası nedeniyle malta limanına yanaşması gemide bulunan mossad iletişim teknisyenlerinin shiqaqi'nin aracının koordinatlarını anlık olarak gil'in bavulunda bulunan radyo vasıtasıyla 2 kidon suikastçısına ulaştırması akıllara durgunluk verir). mossad başkanı shabtai shavit bu operasyonu bizzat malta limanına yanaşan gemiden yönetmiştir.malta polisi shiqaqi'nin cesedini ancak 3 gün sonra bulabilmiştir.

norveç

- 21 temmuz 1973 lillehammer şehrinde ahmet bouchiki ismindeki bir faslı garson, kara eylül örgütü liderlerinden ali hassan salameh zannedilerek öldürüldü. mossad ajanlarının kullandığı sahte kanada pasaportları kanada hükümetini kızdırdı. 6 mossad ajanı tutuklandı ve olay açığa çıkarak (bkz: lillehammer olayı) olarak bilindi. gerçek ali hassan salameh ise yine mossad tarafından 1979'da lübnan/beyrut'ta arabasına yerleştirilen 100 kilo patlayıcı ile seyir halindeyken havaya uçurularak öldürüldü.

birleşik krallık

- ingiltere'nin 11 eylül'ü olarak bilinen 7/7 londra bombalamalarında ve metro saldırılarında mossad'ın birleşik krallık istihbaratı m15'i saldırının faili olarak görülen "mustafa" takma isimli teröristin gerçekte 2002 bali bombalamasında faili olan ünlü bomba ustası malezya doğumlu azhari husin olduğunu bildirmesi.

ukrayna

- filistinli mühendis dirar ebu seesi, trenle kiev'den kharkiv'e giderken yolda mossad ajanları tarafından kaçırıldı ve ortadan kayboldu, ta ki 3 hafta sonra bir israil hapishanesinde ortaya çıkana kadar.

Mossad'ın 1997'de Halid Meşal'e Düzenlediği Hollywood Filmlerini Aratmayan Suikast Girişimi