Motorcuların Kutsal Kabul Ettiği, Dünyanın En Güzel Yollarından Biri: Transfagarasan

Transfagarasan, Romanya'nın Karpat Dağları'nın güney kesiminden geçen bir dağ yolu. Yağ gibi akan bir asfalta, muhteşem doğa manzaralarına sahip bu yol, özellikle motorcuların favorilerinden.
Motorcuların Kutsal Kabul Ettiği, Dünyanın En Güzel Yollarından Biri: Transfagarasan

romanya'da curte de agreş’i, fagaraş şehrine bağlayan dn7c romania künyeli yolun adı tramsfagaraşan.

güneyden kuzeye, curte de agreş kalesi'nden başlayarak önce derin vadileri birleştiren köprülerden ve kısmen hafif/orta keskin virajlardan sizi geçirerek karpatların güneyine akan nehirler üzerine kurulmuş barajlar ve kuyruklarına kavuşturur sizi.


ilk heyecandan sonra doğa sizi yatıştırır, birkaç bakacakta durup izlersiniz çevrenizi hayranlıkla. ama yolun sizinle işi daha yeni başlamıştır. giderek virajları kısaltıp keskinleştirir, hava iyiden iyiye soğumaya ve belki yılın 350 günü ıslak olan zemin motorunuzun altından kaymaya başlar. 


o soğuk havaya rağmen tırmanırken bir sağa bir sola yatmaktan terlersiniz. ama hiç yorulduğunuzu hissettirmez size orman vadiler, göl ve dağ. tam zirveye vardığınızı düşündüğünüzde yolun daha yüksek başka bir tepeye doğru uzadığını görürsünüz, ta ki çavuşesku’nun piskozunu iliklerinizde hissettiren o meşhur kuzey virajlarını görene kadar.


tavsiyem ki tüm yol boyunca geçerlidir, en yüksek ve açık yerlerde durup tim yolu uzunca seyretmenizdir. nihayetinde orda olma sebebiniz işte o kuzey virajlarıdır. yol tarifi imkansız bir doğanın o derece hasta dimağlarca yorumlanmasıyla oluşmuş.


kısa, keskin, dik, eğik bozuk zemininin çeşitli kombinasyonlarına haiz yüze yakın virajla kuzey platosuna iner ve yine rölatif olarak normal sayılsada hatrı sayılır derecede sor virajlarla ova yoluna inersiniz. 


ben ordayken ki kışlarının çok sert geçtiğini tahmin etmek hiç zor değildi, burada ömrümü geçirebilsem keşke diye iç çekmiştim.


tavsiye olunur efendim, hem de şiddetle.

Birçok Kişinin Araba Kullanırken Yaşadığı Ürkütücü Durum: Otoyol Hipnozu