MR ve Tomografi Arasındaki Fark Nedir?

MR tomografi farkı nedir? Hangi sorunlar için kullanılırlar? Kısaca açıklayalım.
MR ve Tomografi Arasındaki Fark Nedir?
iStock

günümüzde hastalıkların teşhisinde ve tespitinde çok çok önemli bir yere sahip olan tomografi ve mr cihazlarının kabaca karşılaştırmalarını yaparsak...

tomografi, bir bölgeye farklı açılardan çok sayıda x-ray ışınları gönderilerek o bölgenin iç yapısının görüntüsünün elde edilmeye çalışıldığı, tabi o esnada da radyasyon partisinin verildiği bir kesitsel görüntüleme tekniğidir. temeli normal röntgene dayanır ama bu, radyolojide çığır açacak seviyede, onun daha gelişmişi.


mr ise tomografinin aksine radyasyon içermeyen; güçlü mıknatıslarla ilgili bölgeye gönderilen manyetik ışınlarla yani manyetik alandan yararlanılarak işlem gören bir görüntüleme tekniğidir mr, ki zaten ismi de ordan geliyor: manyetik rezonans görüntüleme.


tomografinin kontrastlı ve kontrastsız olarak 2 çeşidi var. kontrastlıda kana verilen ilaçtan dolayı böbrek yetmezliği, alerji vs. durumu varsa çok ağır sonuçları olabilir, ki zaten belirtilir bunlar öncesinde. hatta olası yan etkilerini belirten ve onaylatan bir sözleşme benzeri bir kağıdı hem hastaya hem hasta yakınına ve ilgili tetkiği isteyen doktora imzalatmaları gerek öncesinde. mesela maddelerinden biri de ortama ve ilaca bağlı ani kalp durması dahi var. sonrasında ise bol ama çok bol su ve ayran içmeyi unutmayın sakın. neyse ne diyorduk tomografi, daha çok kemik yaralanmaları, ciğer, göğüs, organ problemlerinde ve kanser teşhisinde vs kullanılırken;

mr ise daha çok yumuşak bağ doku ve omurilik problemlerinde, tendon yaralanmalarında, beyin tümorlerinin vs tespitlerinde kullanılır. tomografi, mr'a göre daha kısa süren bir işlemdir. tabi ilgili bölgenin detay ve şartlara görüntülemesi değişse de tomografi 3-5 dk sürerken, mr yarım saate kadar uzayabilir. kısacası; biri, radyasyon içeren nispeten daha sessiz ve kısa süren bir işlemken diğeri; radyasyon içermeyen nispeten gürültülü ve daha uzun süren bir görüntüleme tekniğidir. belirli durumlarda tomografi daha kesin sonuç verirken bazı durumlarda da mr daha kesin sonuçlar verir.

Tomografi ve MR çıktılarının kıyaslaması.