Muğla Palamutbükü'nden Çekilen Olağanüstü Samanyolu ve Uzay İstasyonu Fotoğrafları

Daha önce Çanakkale Saroz'dan enfes Samanyolu kareleri yakalayan ''tanzer'', bu kez soluğu Palamutbükü'nde almış.

bayram tatilinde karanlık sahil arayışlarımda beni hazine bulmuş gibi sevindiren bir yer burası.

buraya gelene kadar güneyli ve zeytinli'de kamp yaptık. güneyli, saroz'un karşı kıyılarından gelen ışıklara rağmen zifiri karanlık denebilecek bir yerdi. çekimler sırasında uluslararası uzay istasyonu geçişi ise çok hoş bir sürpriz oldu. 400 km yüksekten 27000 km/sa hızla geçtiği için sadece bir kez çekebilme imkanı bulabildim:


güneyli'de sahilin yukarısında bir tarla vardı daha önce kamp kurduğumuz ancak tarla sahibi bu yaz tarlayı sürmüş, kamp kuracak yer bulamayınca oradaki kafe sahibinden rica ettik bir gece için sahile çadır kurmamıza izin verdi:


daha sonra
zeytinli'ye geçtik ancak çok fazla ışık kirliliği vardı, samanyolu'nu fotoğraflamak bir hayli zorluydu:


buradan
palamutbükü'ne geçtik. denizi gerçekten de mükemmel. ama benim gitme amacım deniz değil tamamen ışık kirliliği haritasında karanlık gözükmesiydi. samanyolu gözlemi ve çekimi yapmaya elverişli bir yer olarak gözüküyordu.

gece olduktan sonra dalga sesleriyle birlikte samanyolu'da yükselmeye başladı. burada değil samanyolu, nebula'lar bile çıplak gözle kısmen gözüküyordu. bir kaç saat izledikten sonra samanyolu'nun iyice yükselmesiyle fotoğraf makinasını çıkardım. ilk denemelerden sonra hayal kırıklığı yaşadım. tüm gökyüzü ve samanyolu kıpkırmızı çıkıyordu. buna 100 metre ileride bir sahil işletmesinin tüm sahile doğru yönelttiği yeşil bir spot ışığının sebep olduğunu anladım. işletmeye gidip fotoğraf çekimi yaptığımı söyledim, çok anlayışlı çıktılar ve ışığı kapattılar, ertesi gece de açmadılar. ama şanssızlık bu ya, bu sefer de 4x4'üyle 200 mt ileride sahile dalan biri kuma battı farları bize doğru dönük olarak sabaha kadar kurtulmaya çalıştı:


ertesi gece sahilden yukarılara çıkmaya karar verdim, buradan samanyolu çok daha parlaktı:


sahile döndükten sonra gelen geçen arabalar bitmek bilmediği için timelapse yapmak için makinayı zamanlayıcı ile ayarlayıp sabaha kadar çekim yapması için bırakacaktım ancak zamanlayıcı çalışmadı. ben de makinayı önüme alıp oturdum ve her 3 dakikada bir çekilen 10 fotoğraftan sonra 4 saat boyunca deklanşöre bastım, toplam 550 fotoğraf çekmişim.

burada çektiğim fotoğraflardan 30 tanesini istifleyerek(stacking) birleştirdim ve samanyolu'nun toz bulutlarının detaylarını elde ettim:


daha sonra bu 550 kareyi kullanarak bir
timelapse video yaptım. müzisyen bir arkadaşım da bu videoya güzel bir müzik yaptı sağolsun:


seni hiç unutmayacağım palamutbükü.