Muhammed Ali ve Foreman Arasında Gerçekleşen Tarihin En Büyük Boks Maçı: The Rumble in the Jungle

30 Ekim 1974 tarihinde Zaire'nin başkenti Kinshasa'da dünya boks tarihinin en önemli olaylarından biri gerçekleşti. Muhammed Ali ve George Foreman'ı karşı karşıya getiren büyük olayı hatırlıyoruz.
Muhammed Ali ve Foreman Arasında Gerçekleşen Tarihin En Büyük Boks Maçı: The Rumble in the Jungle
Getty Images / Bettmann

muhammed ali, 60'larda dünya şampiyonu olduktan sonra, vietnam savaşına gitmeyi reddettiği için unvanlarını kaybetmişti. 1970'ler itibarı ile geri dönüş çalışmaları içinde bulunmakla beraber, eskisi gibi "kelebek gibi uçup, arı gibi sokamamak"tadır artık. nitekim frazier ve norton'a kaybetmiştir 70'lerin başında. 


1974'de frazier'i yenerek, zamanın bir numarası george foreman'a karşı dövüşmeye hak kazanır. organizatör don king, olayı iyice medyatik hale getirmek amacıyla, dövüşü kara afrika'nın göbeğinde zaire'nin başkenti kinshasa'da düzenlemeye, maçtan önce de black woodstock tarzı bir müzik festivali düzenlemeye karar verir. başta james brown olmak üzere, zamanın bütün önemli "soul brütha"ları katılacaktır bu festivale..zamanın amerikan zencilerinin, afrosentrik ideolojilerinin bir gövde gösterisi olacaktır, velhasıl.. yaz ayları boyunca iki boksör de zaire'de çalışırlar büyük gün için. muhammed ali, tavırları ve davranışları ile, zaire halkını yanına çeker. [maç sırasında da ali bomaye- "ali, öldür onu!" çığlıkları duyulacaktır']

Getty Images / Bettmann

festival gecikmesiz olarak düzenlenir, ama maç foreman'ın sakatlığı nedeniyle 1 ay ertelenir.. nihayet maç zamanı geldiğinde, kesin favori foreman'dır. muhammed ali'ye 1'e 8 şans verilmektedir. maç başlarında foreman, ali'yi epey hırpalar, ali ringin kanarında, yüzünü kapatarak, foreman'ın çok da etkili olmayan yumruklarından nasibini alır. arada fırsat buldukça foreman'ı "is that all you got, george?" sözü ile deli eder. nihayet 8. roundda, foreman'ın yorulduğunu hisseder, ve şampiyonun işini birkaç etkili yumruk ile bitirir. bu taktiğe rope a dope taktiği denmiş sonradan..


foreman'ın kariyeri bu maçtan sonra düşüşe geçmiştir. kendisini şimdilerde, amerikan tvlerinde, en sevimli tonton amca haliyle, kendi markasını taşıyan ızgaraları satarken görüyoruz..

türkiye'de de trt'de yayınlanmıştır bu efsane dövüş..tevelludu yetenler, orhan ayhan'ı hala bu maçı sunuşundaki performansı ile hatırlarlar.. ayrıca leon gast'ın when we were kings, michael mann'ın ali filmine ve hbo yapımı rumble ın the jungle belgeseline de konu olmuştur.. norman mailer da the fight isimli, maçı, zenci amerikan kültürü açısından inceleyen bir kitap yazmıştır...