Muhteşem Pastalar Hazırlamak Konusunda Sizi Birkaç Adım Öne Çıkaracak Bir Pandispanya Tarifi

Sözlük yazarı "hidrofobik suaygiri", harika bir pandispanya tarifini paylaşmış. Üstelik doğru bilinen birçok yanlışı da püf noktalarıyla açıklığa kavuşturmuş.
Muhteşem Pastalar Hazırlamak Konusunda Sizi Birkaç Adım Öne Çıkaracak Bir Pandispanya Tarifi
iStock.com


en basit şekliyle

1- 4 yumurta beyazını mikserde çırpılır ve köpürtülür -

2- kalan yumurta sarılarımızın içine bir çay bardağı şeker atıp bunu da çırpıyoruz. 

3- şekerimiz yumurtanın içinde eriyince elastiki bir kıvam alacaktır. hemen bir su bardağından biraz fazla unumuzu ilave ediyoruz.

4- unu ilave edince kurabiye hamuru gibi sert bir şey olacaktır. bu durumda çikolatalı yapacaksak kakao ilave ediyoruz. sade olacaksa vanilya. 

5- kakaolu yaptığımızı varsayarsak, kakao ilavesinden sonra çok az süt ve ayçiçek yağı ilave ediyoruz 


6- daha sonra 90 gr kadar erimiş tereyağı ilave ediyoruz lakin tereyağı sıcak olmasın.

7- gelelim en sevdiğim yere.. köpürmüş yumurta akını kesinlikle çırpmadan hamurumuzun içine ilave ediyoruz ama dikkat edeceğiniz nokta spatula yardımıyla alttan üste kibarca karıştırarak yumurta beyazıyla hamurumuzu karıştırmak. yumurta beyazı ne kadar az sönerse o kadar çok kabarır. 

8- dilerseniz köpürmüş yumurta akına unu tel süzgeç yardımızla eleyerek ekleyebilirsiniz. kakao kullanacaksanız sarısına eklemek daha iyi sonuç verir.

180 derecede 15 dk pişirin. alın size pandispanya..


işin sırlarına gelirsek

-- tereyağını kesinlikle sıcak ilave etmiyoruz. ılık olacak. en fazla yapılan hatadır. sıcak tereyağı yumurtayı keser. soğuk tereyağı da keser. 

-- yumurta akı kabardıktan sonra kesinlikle çırpılmaz. bunu çırpan cocukların stajını yakıyoruz burada. lütfen cirpmayın. rica ediyorum. 

-- yumurtalarımız da ılık olacak. size tavsiyem güneşte ya da soba-kalorifer peteğinin yanında bekletin kullanmadan önce.. daha iyi kabarır. buzdolabından aldığı gibi kekin içine kıran insanlara dayanamıyorum. öldüresim geliyor. 

--  yumurta akını elinizle çırpıyorsanız içine çok çok az tuz atın çabuk kabarır. 

--  dikkatinizi çekersem kabartma tozu kullanmıyorum. tarifimi öyle her önünüze gelene vermeyin. kendine güvenmeyenler ya da fırınında sorunu olanlar kabartma tozu kullanabilir.

--  ayçiçek yağını ve sütü fazla eklemeyin, hamurun kakaoyu daha rahat yemesi için ekliyoruz

edit: söz konusu tarif istek üzerine döşenmiştir.