Müsilaja Ne Oldu?

Geçtiğimiz aylarda ülke gündeminin tepelerinde yer alan müsilaja ne oldu? Dağıldı mı?
Müsilaja Ne Oldu?

müsilaj, yüzeydeki yapı havaların etkisi, yağışlar ve kısmı olarak yoğun organik atık deşarjı yapan işletmelerin bir nebze kontrol alınması ile temmuz ayı başları itibarıyla dağıldı.

ancak orta ve dip kısımdaki organik yükle birlikte musilaj yapısı halen etkisini gösteriyor. kalıcı ve etkin politikalar uygulanmaması durumunda önümüzdeki sezon etkisini daha da arttırarak geri gelmesi kaçınılmaz.

bu arada aşamalı olarak ileri seviye biyolojik arıtmalar devreye alınmaya çalışılınıyor ancak işte ülkede her şey çok hızlı ilerlemiyor.

musilaj patlaması ciddi ve dikkate alınması gereken önemli bir uyarıydı. marmara'daki organik/inorganik yükün neden olduğu bir sonuçtu. dipte halen tehlike devam ediyor.

şurada marmaran'in dibinden alınan örnek var. bu değerlerle marmara için "yaşıyor" demek de ne bileyim... marmara'dan çıkan balığı yememek lazım. hele hele marmara'dan çıkan midyeyi, karidesi...

8 temmuz tarihli analiz sonuçları

Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Temmuz ayında konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Marmara Denizi'nde müsilaj temizleme seferberliğinde 1 ayın geride kaldığını ve güzel gelişmeler olduğunu belirterek, "Denizimizde, toplanacak miktarda müsilaj olmaması nedeniyle 7 Temmuz'da temizlik çalışması yapılmadı. Marmara'mız artık dünden daha temiz ve mavi" şeklinde beyanat vermişti.