Musluklardakinin Aksine Doğada Mavi Rengin Daha Sıcağı İfade Etmesi

Gündelik hayatta pek çok yerde görürüz mavi ve kırmızı renklerin soğuğu ve sıcağı temsil ettiğini. Ancak doğada durum tam olarak öyle değil.
Musluklardakinin Aksine Doğada Mavi Rengin Daha Sıcağı İfade Etmesi
iStock

kırmızı sıcak, mavi soğuktur öyle değil mi? yani günlük hayatımızda sıcak ve soğuk bu renklerle ifade edilir. musluklarda kırmızı sıcak, mavi soğuktur mesela. 

aslında doğada durum tam olarak böyle değildir. doğada mavi çok sıcak, kırmızı ise az sıcaktır. bir cismin enerjisi arttıkça yaydığı ışığın frekansı da artar. kırmızı olarak gördüğümüz ışık, düşük frekanslıdır. mavi ışık ise yüksek frekanslıdır. günlük hayattan örnek verecek olursak; oksijen kaynaklarına baktığımızda alevleri mavidir çünkü enerjileri normal sarı aleve göre çok yüksektir. gazı kısmaya başladığımızda ise alevin uç kısmı yavaş yavaş sarıya dönerken, daha sıcak olan başlangıç kısmında mavilik bir süre daha kalır.


evrendeki yıldızlara bakarsak da kırmızı renkli yıldızlar en soğuk olanlardır. renk, sarıya doğru gittikçe sıcaklık artar. biraz garip gelebilir belki ama evrendeki en büyük, güneşten katbekat daha sıcak devasa yıldızların rengi mavidir. 

kaynak

İnsan Gözü Neden Sadece Kahverengi, Yeşil ve Mavi Renklerde Olabilir?