Mutfağın Küçük Dertleri Olan Meyve Sinekleri Nasıl Oluşur ve Nasıl Giderler?

Meyve sineği neden olur, nasıl oluşur, nasıl gider? Meyve sineği tuzağı nasıl kurulur?
Mutfağın Küçük Dertleri Olan Meyve Sinekleri Nasıl Oluşur ve Nasıl Giderler?


meyve sinekleri nasıl oluşur?

meyve sinekleri (drosophila melanogaster), meyvenin içinden gelmezler; aksine, mutfak tezgahınızdaki meyve olgunlaşmaya başladığında dışarıdan gelirler. "ama bütün kapılarım ve pencerelerim kapalı, nasıl içeri girebilirler?" dediğinizi duyar gibiyim...

meyve sinekleri o kadar küçüktür ki, pencerelerin veya kapıların etrafındaki en küçük aralıklardan girebilir ve hatta bir pencere perdesinden bile uçabilirler. bir meyve fazla olgunlaştığında veya bozulmaya başladığında mayalanmaya başlar ve meyve sineklerini çeken alkol üretir. sinekler, fermente olan meyveyi yerler ve bu süreçte birkaç saat içinde larvalara dönüşen yüzlerce yumurta bırakırlar. şehir dışına çıkıp tezgahın üzerine bir kase olgunlaşmış meyve bıraktıysanız, bunu çok iyi bilirsiniz; döndüğünüzde mutfağınız bir meyve sineği şenliğidir. bu arada, meyve zaten çürümeye başladıysa, marketten eve meyve sineği bile getirebilirsiniz.


meyve sinekleri, üreme yeri olarak diğer tatlı, şekerli maddelerin yanı sıra meyveleri de çektikleri için meyve sineği olarak adlandırılır. özellikle muz, meyve sinekleri için caziptir ancak dışarıda oturduğunuz herhangi bir gazoz veya alkol şişesi de bu böcekleri çekebilir. ve eğer bir meyve sineği istilasıyla uğraşıyorsanız; bu, böceklerin evinizde üremeye başladığı ve yumurtalarını meyvenin kabuğunun altına ve mayalanan içki şişelerine bıraktıkları anlamına gelir.

meyve sineklerinin üreyebildiği tek yer meyve ve içki değildir. sineklerin yumurtalarını bırakmaları için gerçekten yaygın olan bir başka yer de çöp kutuları, çöp öğütücüleri ve hatta lavabolardır. nemli ve düzenli olarak organik madde toplayan her yer kısacası.


meyve sinekleri nasıl gider?

evinizdeki meyve sineklerinden kalıcı olarak kurtulmak için bu 5 adımları izleyin:

- potansiyel üreme alanı olan yüzeyleri silin. tüm kabin yüzeylerini iyice silin.
- mutfağınızdaki giderleri temizleyin.
- tuzak kurun. (aşağıda nasıl olduğunu anlatacağım.)

ne yazık ki, evi temizlemek tüm sorunlarınızı çözmeyecek. haşere kontrol şirketi orkin'e göre, meyve sinekleri yaklaşık 25 günlük bir yaşam döngüsü ile bir seferde 500'e kadar yumurta bırakırlar. bu nedenle, aklınıza gelebilecek tüm potansiyel üreme alanlarından kurtulmuş olsanız bile, yine de birazı hayatta kalmış olabilir.


the kitchn'den faith durand, etkili bir meyve sineği tuzağının ana fikrinin; "sinekleri çekmek ve dışarı çıkmalarını zorlaştırmak" olduğunu açıklıyor. bu yüzden evde yapılabilecek en kolay meyve sineği tuzağı aynı zamanda en basitidir.

şöyle ki; basitçe bir kavanozu veya bir bardağı elma sirkesi, biraz bira veya biraz şarapla doldurun, plastik sargıyla örtün, lastik bir bantla sabitleyin. meyve sineklerinin girebileceği küçük bir delik açın, ancak rahatça dışarı çıkamayacakları kadar küçük olduğundan emin olun.
sonraki zamanda da tek yapmanız gereken meyve sineklerinin üst üste yığılmasını izlemek ve meyve sineği probleminizin çözüldüğünden emin olmak olacaktır.

kaynaklar1234