Mutfak Eğitimi Almış Birinden: Lezzetli Bir Kuru Fasulye Nasıl Yapılır?

Kuru fasulye tarifi nasıldır? Kuru fasulyeyi bir üst noktaya taşıyan detaylarla bezeli bir kuru fasulye tarifi, buyrun.
Mutfak Eğitimi Almış Birinden: Lezzetli Bir Kuru Fasulye Nasıl Yapılır?
iStock

uzun süre mutfak eğitimi almış biri olarak kuru fasulye konusunda birkaç kelam etmek isterim

öncelikle fasulye seçimi önemli. genelde "göz kadar büyük fasulye lezzetlidir" algısı yanlış. ülkemiz de yetişen serçe parmağı tırnak üstü büyüklüğündeki kuru fasulyeyi 2 gece sütte ıslatmak bu işin birinci püf noktası.

ikincisi ise şu an her yerde satılan güveç bir kaba sahip olmak. gece sütte ıslattığımız fasulyeyi süzüp bekletilen güveç içinde az tere yağı ve zeytinyağı ile kavurduğumuz soğana salçayı ekliyoruz. salça daha ısınmadan soyulmuş domates ve biberi ekleyeceğiz ki endüstriyel salçanın jölemsi bağlayıcı etkisinden fayda alalım.

salça, biber ve domatese tutunarak bir tabaka yapacak ve yemek piştikten sonra canlı, yeşil ve kırmızı rengi korunacak. daha sonra süzdüğümüz kuru fasulyeyi de bu karışıma ilave edip üstüne suyunu koyuyoruz.

bu şekile geldikten sonra eğer çevrede pide fırını falan varsa güveç ağzını folyo ile kaplayıp, kapağını kapayıp 4 saat pide fırınında pişmeye verin. yoksa aynı şekilde ağzı kapalı olarak en kısık ateşte 6-7 saat pişirin.

daha sonra çok az çemen, biber salçası, toz biber, sumak, acı biber... ne seviyor iseniz ekleyin. iyice karıştırın. zaten yemek kaynar halde olacağı için baharat yemeğe nüfuz edecektir. en son 3-4 kaşık tereyağını güveç içine bırakıp, aynı yoğurt mayalar gibi sağını solunu sarmalayıp yarım saat dinlendirin.

yarım saat sonra yiyen herkesin size yapacağı iltifatlara hazır olmak üzere koltuğunuza yaslanıp tebrikleri kabul edin :))