Muz Satan Çocuğun Yağmalanması Videosunun Arkasındaki Pakistan Siyasi Gündemi

Sosyal medyada bugün itibarıyla görmeye başladığımız videoda, seyyar tezgahında muz satan bir çocuk halkın korkunç bir şekilde yağmasına maruz kalıyor. İç acıtan bu görüntüleri izlerken bir yandan "neden o kadar kalabalık?" sorusu da aklınıza düşmüş olabilir.

Pakistan'ın Sheikhpura bölgesinde bulunan bir pazarda, at arabası üzerinde muz satarak biraz olsun para kazanmaya çalışan küçük kardeşimiz etrafındaki kalabalığın korkunç yağmasına maruz kalmış.


Olay haklı olarak dünya basınında üzücü bir haber olarak yer alırken, mağdur çocuğa Pakistan belediyesi tarafından 120 £ (yaklaşık 840 tl) tazminat ödendiği öğrenildi.

Peki mevzubahis kalabalıkla bu çocuk nasıl aynı yere denk gelebilmişti? Olayın arkasında bir süredir dünya basınında yer bulan bir durum var.

efenim şimdi kahramanımız asia bibi’nin salıverilmesinin ardından pakistan’da protestolar başlıyor ve videonun çekildiği yerdeki çocuk da, bu amaç uğruna toplanmış kalabalığın içinde kalmış bir bahtsız bedevi.

asia bibi kim? bir pakistan köyünde kendi hayatını yaşayan ve tek hristiyan aile olarak kalmış bir yuvanın annesi. bir gün diğer köylüler ile birlikte asia böğürtlen (anladığım kadarı ile) toplarken kendisinden su getirmesi isteniyor. asia da yakındaki kuyuya giderek kovasına su dolduruyor ama kuyu başından ayrılmadan bir de orada bulduğu metal bir kaptan su içerek susuzluğunu gideriyor. asia ile arası bozuk bir komşusu da bunu görünce “pis hristiyan sen nasıl biz müslümanlar’ın kullandığı kaptan su içersin?!” diye hiddetleniyor ve iki koca karı birbirlerine dini içerikli hakaret etmeye başlıyorlar. bu esnada asia da karşılık olarak “peygamber muhammed insanlığı kurtarmak için ne yaptı? beni müslüman edeceğinize siz kendinize bakın emi?!” falan diyor ve pakistan ceza kanunlarına (295. kısım bölüm c) göre de büyük suç işliyor.

neyse efenim pakistan toplumundan birçok kişi bu iddialar sonrası kendisinin öldürülmesi gerektiğini haykırıyor, bizim asia’yı da tutuklayıp hücreye atıyorlar. o mahkeme benim bu mahkeme senin derken süreç uzuyor ve olay bombok bir yere çıkıyor çünkü siyasi amaçlı tetikçilik falan gündeme geliyor. punjab valisini asia’yı koruduğu için 2011 yılında kurban ediyorlar...

bu arada sürece ingiltere başkanı theresa may, fransa başkanı vs dahil oluyor. 

Asia Bibi

en son 31 ekim’de lahore yüksek mahkemesi asia’yı serbest bırakıyor ve bunu duyan tlp (tehreek-e-labaik) partisi toplanıp “olacak iş mi bize verselerdi ırzına bile geçerdik” diyerek protesto ediyorlar kararı. asia’yı savunan avukat ise kararın ardından apar topar tası tarağı toplayıp hollanda’ya gidiyor ve iltica başvurusunu gerçekleştiriyor.

işte yağma olayı ve muz satan çocuk tam da bu periyotta devreye giriyor.

toplanma amaçları çok başka olan topluluk, orada çocuk ve yanındaki savunmasız şekilde duran muzu görünce dayanamıyor “lan asia’yı sikeyim geldik iki bağırdık ve dini görevimizi layıkıylan yaptık artıkın bundan sonra ben mideme bakarım aga gerisini sonra düşünürüz” içgüdüsü ile hareket ediyor ve olanlar oluyor...

yorum sizin.

İnsana Lise Hayatını Baştan Aşağı Sorgulatan ABD Lisesi Müzik Klibi