Muzdariplerine Deniz Kenarlarını Kabusa Çeviren Rahatsızlık: Talassofobi

Derin, karanlık ve uçsuz bucaksınız su kütlelerinden korkma anlamına gelen Talassofobi, sizde olmasını hiç istemeyeceğiniz türden bir illet.
Muzdariplerine Deniz Kenarlarını Kabusa Çeviren Rahatsızlık: Talassofobi
iStock

Talassofobi nedir?

talassofobi; okyanus, deniz, deniz altı manzaraları görmeye tahammül edememe durumu.

nefes darlığı, aşırı kalp çarpıntısı ve bayılmaya yol açar. bu fobiye sahip olanlar için deniz, huzurdan ziyade huzursuzluk demektir. 

daha çok denizin sonsuz gibi görünen manzarasında devasa yaratıkları düşleyerek korkarlar. gece deniz manzarasında oturamazlar. su altı belgeselleri izlemek demek onlar için kabus dolu bir gece geçirmek demektir.

Bu fobiden muzdarip olan bir Ekşi Sözlük yazarının duyguları

bu talassofobi öyle bir beladır ki, insana hayalinde bile denizde açıldığını göstermez. yani ihtimali bile korkudan ürpermeniz için yeterlidir. deniz altı fotoğraflarına yahut bir köpek balığının gözlerinin içine veya açık denizin sonsuzluğunu görmeye tahammül edemez talassofobikler. lan valla öyleyim lan kuran çarpsın.. bizi anca biz gibiler anlar azizim.. deniz bizler için huzurdan ziyade huzursuzluktur. havuza atılma biçiminde şakalar bizim için ölümle eşdeğerdir. misal, beni dört bir yandan kuşatıp denize atar gibi yaparsanız ciddi ciddi ağlarım. o esnada her türlü boku yaptırabilirsiniz. valla çek senet ne varsa imzalarım. ucu görünmeyen derinliği ölçülemeyen su altı ya da üstü dünyası ve o dünyanın devasa yaratıkları. allahım sana geliyorum. yazarken bile elim ayağım titriyor. 


bu yüzdendir ki; yaz mevsiminin, toplumun ekseriyetini oluşturan insanlar tarafından ifade ettiği manayla bizim yaz mevsimine bakış açımız zıt iki kutuptan farksız. yaz mevsimi, gencinden yaşlısına fakirinden zenginine herkes üçün aynı anlamı taşımakta: "deniz" kumunu plajını rusunu geçtim. teferruata ne hacet. ortak payda: deniz... 

Toplu Halde Duran Deliklerden ve Gözenekli Şeylerden Tiksinme/Korkma Durumu: Tripofobi