Muzdariplerine Hayatı Zehir Eden Enteresan Kedi Korkusu: Ailurofobi

Evet, günümüzün gözde fetişlerinden olan kedilerinden korkan insanlar da var. Ailurofobi nedir, ailurofobi nasıl oluşur bilmek istiyorsanız aşağıya buyrun.
Muzdariplerine Hayatı Zehir Eden Enteresan Kedi Korkusu: Ailurofobi

Nedir, ne değildir?

ailurofobinin sözcük anlamı, yunanca, kuyruğu salınan. kedi korkusu olarak dile yerleşmiştir.

sanılanın aksine kedilerden nefret emek ya da tiksinmek değil bildiğin korkmaktır bahsedilen. bazı insanlar hayatlarında hiç yılan görmedikleri halde yılandan korkmalarına eşdeğer bir korkudur.

bir görüşe göre bazı hayvanlardan korkup korkmayacağımız belirleyen şey, hayvanın dış görüntüsü değil insan davranışlarına ne kadar benzediğidir. tabi geçmişte yaşanan tatsız bir olay en başta gelen korku sebebidir. ha bu arada korkma ve hoşlanmamayı aslanla kartal gibi birbirinden ayırmak gerekir.

bu, kesinlikle hayvanları sevip sevmemekle ilgisi olmayan fobidir. tanıdığım bir kişi var köpeklere, tavşanlara vs. karşı bir tepkisi olmaması rağmen bir kediyle karşı karşıya kaldığı zaman şuurunu kaybediyor. tam anlamıyla ifade etmek gerekirse "kedi korkusu" olarak adlandırabileceğimiz hadisedir.

Nereden geliyor?

arkaik, yani evrimin ilk zamanlarından beri genlerimize işleyen bir yanı olduğu savlanan korku. doğuştan korkularla kodlanmış doğduğumuz da söylenir.

Bu fobiye sahip bir Sözlük yazarının izlenimleri

hayatı bana zehir eden, yıllardır muzdarip olduğum fobi çeşidi. insanlar her ne kadar anlamak istemeseler de fobinin kelime anlamına da uygun olarak ben istemeden başıma gelen psikolojik durumdur. bu durumu yaşamayan bilemez aslında uzaktan size de tatlı gelen kedilerden yaklaştıklarında veya uzakta dahi olsalar aynı ortamda olduklarında hunharca korkmanın ne demek olduğunu.

serviste dahi hareket eden nesneleri kedinin orada olamayacağını bilmeye rağmen kedi sanarak korkmak, apartmana kedi girdiğinde veya bir tık altı apartman kapısında oturduğunda eve girememek, yolda kediden korkup yol değiştirdiğinizde teyzelerin korkma sana bir şey yapmaz diye iyi niyetli fakat saçma tavırlarına ne cevap vereceğini bilememek, bir kafede otururken ayağınızın altına doğru yaklaşmasıyla tüm ortamdan kopmak ve sürekli onu gözlemek, insanların of yeter artık bakışları ile beraber sürekli yargılayıcı tavırlarına katlanmak ne demek (bkz: anlayamazsınız).

bir de kediden korkmanın kediyi sevmemek olduğunu düşünen, bunu insanın elinde olan bir şey zanneden arkadaşların hayvan sevmeyen insan sevemez ile başlayan nutukları ve size sevgisiz pislik dercesine attıkları bakışları karşısında çaresizce dinlemekten ve açıklama yapmaya çalışmaktan başka çözüm göremiyorum. son olarak favori insan tiplerinden bu fobinin adını, varlığını yeni duymuş olmasına rağmen konu hakkında tavsiye veren kendini yetkili merci gören insanların varlığı da beni benden alıyor.

İnsanların Palyaçolara Duyduğu Aşırı Korku Hali: Koulrofobi