Müzisyenlerle İlgili Nereden ve Nasıl Çıktığı Belli Olmayan En Ünlü Şehir Efsaneleri

Marilyn Manson'ın kaburga kemiklerinden Ozzy Ozbourne'nun civcivine kadar bugüne kadar müzisyenlerle alakalı epey bir şehir efsanesi türedi. Tek bir yazıda hepsini toparlamak istedik.

ozzy osbourne'un çok konuşulan malum civciv ezme efsanesi

böyle bir olay yoktur. alice cooper için bir keresinde "sahneye bebek getirip öldürmüşler" gibi uçuklar uçuğu bir iddia da vardı bir zamanlar, sonra adamın oyuncak bebekleri parçaladığı ortaya çıktı. ozzy osbourne'un bugüne kadar sahnede civciv, kaz, tavuk ya da yumurta veren herhangi bir hayvan ezmişliği yok. sahnede yaptığı tek iş 20 ocak 1982'de iowa'da bir konser sırasında kendisine ölü olduğu farz edilerek fırlatılan ve canlı olan bir yarasanın kafasını plastik sanıp ağzıyla koparması. uyuşturucunun etkisiyle yaptığı tek hayvan katliamı bu değil. tek farkı ikincinin evinde olması. osbourne yine yüksek dozda uyuşturucu aldığı dönemde evlerinde besledikleri 17 kediyi de tüfekle vurup öldürdüğünü itiraf etmiş bir adam.

ikinci büyük efsane marilyn manson ve malum kaburga kemikleri

öncelikle söyleyeyim, marilyn manson katıksız bir şov ya da poz adamıdır. her diyaloğunda, her hareketinde bunu görebilirsiniz. satanizmle, bunalımla, karamsarlıkla ilgili destanlar yazar ama gidip mtv müzik ödülleri'ne katılır. şarkı sözlerini de yarattığı bu imaja bağlı olarak bilinçli şekilde saldırganlaştırır. ama şahsım bu numaraları hiç bir zaman yememiştir. manson'ı norveç black metal camiasından herhangi bir grupla aynı eve kapatsanız 2. gün "annemi isterim" diye bağırarak arkasına bakmadan kaçar o kadar iddialıyım. daha karamsar nedir görmemiştir. kendisiyle ilgili en büyük efsane kaburgalarının en alttan ikisini kendi kendisine oral seks yapmak için aldırdığı ve ayak serçe parmağını kestirdiğidir ki ikisi de külliyen hurafedir. kendisinin geçirdiği tek ameliyat honolulu'daki bir konser sırasında sahne dekorundaki sivri bir cismin üzerine düştüğü anda oluşan kesik nedeniyle gerçekleşmiştir. bunu kişisel biyografisi " the long hard road out of hell"de (bir kere karamsar, satanist adam biyografi gibi endüstriyel işlere girmez arkadaş) tekrarlamıştır. manson'la ilgili bir başka efsane küçükken kilise grubunda herkesin onu dışlaması sebebi ile satanist olduğudur ki bu da kuru gürültüdür.

bir diğer efsane manowar'ın faşist olduğu ve konserlerine "türkler ve köpekler giremez" pankartları astırdığıdır

ki özellikle son cümleden bunun türk dünyası tarafından yaratılmış bir efsane olduğu çok açıktır. zira aynı kaynak bilkent üniversitesi kafeteryasında "burslular ve köpekler giremez" yazısının bulunduğu efsanesini de yaratmıştır. bu da ilki kadar zırvadır. tabi warriors of the world, metal warriors, steel warriors gibi şarkı isimleri olunca bu zırvaları üretmek kolay olmaktadır. bu minvalde bir diğer gerçek dışı efsane phil collins'in konserinden tüm yahudileri kovduğudur.

gelelim "dave lombardo saniyede 20 kros vuruyormuş" efsanesine

dave lombardo tamam iyi bateristtir, hadi tamam çok çok iyi bateristtir de bir adamın saniyede 20 kros vurması demek, her 5 salisede 1 kros vurması demektir ki bunu yapmak için x-files dizisine konu olmak lazımdır. anlayacağınız insan vücudu böyle bir şeye engeldir. benzer efsaneler malmsteen'in saniyede bastığı nota sayısında da vardır.

bir diğer efsane kiss'in vokali gene simmons'ın dili ile ilgilidir

simmons'un birçok kiss fotoğrafında uzunluğu ile dikkat çeken dilinin, kendi diline bir ineğin dilini eklettirmesi ile oluştuğu yolunda bir rivayet vardır ama simmons biyografisinde ilkokuldan beri dilinin kendisine sorun olduğunu belirtmiştir.

orhan gencebay'la ilgili olanlara gelelim

rivayete göre orhan gencebay çok büyük bir uyuşturucu bağımlısıdır, ancak devlet türk müziğine yaptığı katkılardan dolayı türkiye cumhuriyeti'nde bir tek kendisine uyuşturucu kullanmayı serbest bırakmıştır. buna yorum yapamayacağım, ilk duyduğumda 10 dakika kendime gelememiştim. ayrıca kendisinin ağzından "kurt cobain öldüğüne ağladım" dediği, sıkı bir heavy-metal fanı olduğu, öldükten sonra yayınlanacak olan ve dünyada bir tek onda olan altın telli bir bağlamayla 8 tane beste yaptığı gibi akıllara zarar efsaneler vardır. ancak, örneğin erkin koray'a rock müzikte ağırlıklı olan enstrümanlarla ilgili ders verdiği bir gerçektir.

bir diğer efsane dave mustaine'in metallica'dan ayrılışı ile ilgilidir

buna göre dave mustaine, james hetfield'ın köpeğine tekme atmış, ardından çıkan kavgada hetfield'i eşek sudan gelinceye kadar dövmüş bu yüzden de gruptan şutlanmıştır. bugüne kadar taraflardan olayı doğrulayan bir açıklama gelmedi.

bir başka efsane oasis grubuyla ilgilidir

efsaneye göre, grubun sürekli problem çıkaran küçük gallagher'ı liam bir üstsüz barında abisi noel ve eski grup üyesi paul mcguigan ile tartışır. bunun üzerine abi noel ve paul, liam'ı ve baterist alan white'ı barın ortasında evire çevire döverler. bu olayın etkisiyle bir süre sonra mcguigan gruptan ayrılır. alan white'ın da bir kaç yıl sonra gruptan ayrılma nedeninin yine liam'la yumruklaşması olduğu yönünde önemli iddialar vardır.

bunun gibi ufak ufak geçersek 

iron maiden'ın "bring your daughter to the slaughter" şarkısının sonundaki tersten ve hızlıca söylenen kısa bölümde maiden'ın kendisini eleştiren basına küfür ettiği, sahnede uzun süre kalan bütün grupların konser öncesi uyuşturucu çektiği, zülfü livaneli'nin türk bayrağına basmış olması, stevie wonder'ın kör olmadığı ve ray charles gibi şöhrete ulaşmak için numara yaptığı, ajda pekkan'ın hayvanlı porno filminin olduğu (biri bizi durdursun), grup yorum'un üzerinde polis karakolllarına yeni gelen işkence aletlerinin testinin yapıldığı, ahmet kaya'nın ölmeyip almanya'da yaşadığı, david bowie'nin uzaylı olduğu, barış manço'nun soyadının japonca "vajina" anlamına geldiği ve bu yüzden japonya'da çok sevildiği, mariah carey'in 7 oktav sese sahip olduğu, fugees grubunun eski vokali lauryn hill'in "beyazlar albümümü alacağına ölürüm daha iyi" dediği gibi efsaneler de yok değildir.

Gerçeklerin Bir Gün Ortaya Çıkmak Gibi Kötü Bir Huyu Vardır: Hugo'da Küfreden Çocuk