Napolyon'un, Galibiyetten Sonra Askerlerine Altından Geçmesini Emrettiği Zafer Takı

Zafer Takı (Fransızca: Arc de triomphe de l'Étoile), hem Paris'in simgelerinden hem de dünya tarihine geçmeyi başaran anıtlardan biri. Tarihini ve önemini inceleyelim.
Napolyon'un, Galibiyetten Sonra Askerlerine Altından Geçmesini Emrettiği Zafer Takı
iStock

zafer takı, bir gün yolum paris'e düşerse chandelier dinlerken altından geçeceğim güzide yerdir. fransızlar, sembolizmi en güzel işleyen millet. sinemadan edebiyata, tarihten sanata, savaştan barışa...

büyük liderleri büyük yapan özellikleri vardır. napoleon'u da nazarımda en büyüklerden birisi yapan askeri dehasından önce anlam yükleyici olmasıdır. kendisi üzerine nice araştırmalarımda tanık oldum ki gerçekten tarihi bilen, okuyan ve adını yıldızlara yazmak isteyen birisiydi. fransız ihtilali'ne karşı başlasa da ihtilalin sembollerinden olmuştur. düşünsenize alelade bir adam gelip fransa'ya imparator oluyor ve yetmiyor bütün kıta avrupasını kendisine bağlıyor, napoli'ye, ispanya'ya kral atıyor. fransızların göz bebeğidir napoleon her ne kadar kişisel hırsları ile yaptıklarını nihayete erdiremese de o hırslarla dünya tarihini değiştirmiştir.


bu zafer takı da onun bu en güzel özelliğinin ayaklı kanıtıdır

sıkı bir roma tarihi hayranıdır napoleon. tıpkı afrikalı scipio gibi, julius caesar gibi, augustus gibi, marius gibi, sulla gibi kahramanlıkla dönmek ister ülkesine. orta çağın rönesans arefesindeki dönem gücünden fersahlarca uzak bir fransa'da ihtilal çanları çalarken korsika'dan orduya katılmış bir genç. karşısında yüzyıllardır fransa kralı olarak da anılan bir britanya imparatorluğu, bütün ihtişamı ile bütünlüğünü sağlamış bir rusya, sonları gelmeden önce alplerin etrafının tek hakimi bir habsburg kutsal roma-cermen imparatorluğu ve daha nice büyük-küçük devlet. bourbon restorasyonu'na kadar kısacık bir sürede bir diğer idolü iskender gibi etkiler sağlamıştı bile. yüz gün öncesinde bile etkileri büyüktü ki o yüz gün döneminde de yine avrupa'yı derinden etkilemiştir. nasıl devasa bir yıldız supernova ile sahneden silinir ancak parıltısı ve şiddeti gökleri inletirse o da öyleydi işte.

Napoléon

zafer takına dönecek olursak, anlamı çok derindir

1806'da feshedilen habsburg kutsal roma-cermen imparatorluğu'nun bütün yetkilerini alır napoleon. ii. franz da fesihten sonra avusturya imparatorluğu'nu kurar ve tarihteki ilk ve tek doppelkaiser olur. yenilgi dolu bir ünvandır bu ancak en büyük yenilgisi kızı mary louise'nin gelin olarak napoleon'a gitmesidir.

zafer takı anlamlıdır, önemlidir, bir dönemi bitirip koca bir dönemi başlatanın bütün varlığının özetidir. sefaletler içinden çıkmıştır fransa bu büyük zaferlere. en iyi dönemleri denecek birinci ve ikinci dünya savaşlarında dahi bu başarının yanına yanaşamaz hatta büyük utançlar yaşarlar. büyük adamlar gerçekten büyüktürler. küçük bir örnek; ulu önder mustafa kemal atatürk'ün hektor'un öcünü aldık cümlesi. bir tek cümleden binlerce yıllık bir tarihi çıkarım yapan bir liderdir o, dünyanın görüp görebileceği en güzel insanıdır, yaşamış en iyi kumandandır. napoleon da böyledir. varoluşunu arayan bir adam. dostoyevski'nin suç ve ceza'sının varlık sebeplerindendir. raskolnikov, napoleon olmaya çalışan bir adamdı ancak doğası gereği olamadı ve dostoyevski de onu cezalandırdı. bunu çok güzel anlatan bir immanuel tolstoyevski yazısı mevcut:


fransa'nın başkenti paris'te bulunan tarihi anıt charles de gaulle meydanı'nın ortasında, şanzelize caddesi'nin batı kısmında yer almaktadır. boyu 45, eni 22 ve yüksekliği 49 metredir.


charles de gaulle meydanı (la place de l'etoile), 19. yüzyıl'da georges eugène haussmann tarafından çizilen 12 caddeye yol veren çok geniş ve büyük bir döner kavşaktır. bu caddeler arasında grande-armée caddesi, wagram caddesi veya şanzelize caddesi vardır.

napoleon bonapart, austerlitz savaşında galip gelen fransız askerlerine seslenmiş ve "evinize zafer taklarının altından geçerek döneceksiniz" demiştir. 18 şubat 1806 tarihinde zafer takı'nın inşa edilmesini istemiştir. napoleon bonapart'ın ilk düşüncesi, zafer takı'nı louvre müzesi ve bastille meydanı'ndan geçen uzun bir caddenin başlangıç noktası yapmaktır. anıtın inşaatını fransız mimar jean-françois-thérèse chalgrin üstlenmiştir.


1810 yıllarında rus imparatorluğu'na karşı savaşan napoleon bonapart, anıtın inşaatına ara verdi. restorasyon döneminde ise tamamen durduruldu. louis-philippe'in ülke'nin başına gelmesiyle, zafer takı inşaatına 1832 yılında yeniden devam edilmiş ve 1836 yılında bitirilmiştir. inşaatın son dönemlerinde mimarlar fransız louis-robert goust ve jean-nicolas huyot olmuştur.

zafer takı, 29 temmuz 1836 tarihinde, temmuz devrimi'nin 6. yıldönümü kutlamalarında açılmıştır. açılışta askeri konvoyların geçmesi ve louis-philippe'in konuşma yapması planlanmaktaydı. ancak açılışın birkaç gün evvelinde louis-philippe'e suikast girişiminde bulunulduğu için, hem askeri konvoy hem de konuşma iptal olmuştur. askeri konvoy yerine, louis-philippe 300 davetliye ziyafet vermiştir.

15 aralık 1840 tarihinde, napoleon bonapart'ın cenazesi zafer takı'nın altından geçmiştir.

zafer takı tarihi andıran bir anıt haline gelmiştir. altında birinci dünya savaşı'nda ölen fransız askerler için meçhul asker mezarı (tombe du soldat inconnu) bulunmaktadır.


mezarın üstünde bulunan alev 1923 senesinden beri hiç sönmemektedir; savaş gazileri ve dernekler tarafından alev, her akşam saat 18:30'da tazelenmektedir. 14 haziran 1940 günü, yani alman askerlerin paris'e girdiği gün bile ve almanların gözleri önünde mezar alevlendirilmiştir.

Leibstandarte SS Adolf Hitler tümeninden bir panter.

zafer takı'nın 4 büyük heykeli bulunmaktadır

le départ de 1792 - gidiş (1833 -françois rude)


le triomphe de 1810 - zafer (1833 - jean-pierre cortot)


la résistance de 1814 - direniş (1833-1837 - antoine etex)


la paix de 1815 - barış (1833-1837 - antoine etex)


Amatör Bir Mimarın El Atmasıyla Bitirilebilen Floransa Katedralinin 140 Yıllık İnşa Hikayesi