NASA, Perseverance Gezgininin Mars Görevi İçin Salda Gölü'nden Nasıl Faydalandı?

30 Temmuz 2020 tarihinde fırlatılan Perseverance gezgini, bugün (18 Şubat 2021) itibarıyla Mars'a iniş yapacak. Jezero kraterine iniş yapacak olan Perseverance'nin bu görevi için NASA, Salda Gölü'nde bazı çalışmalar yürüttüklerini açıkladı. İşte olayın detayları.
NASA, Perseverance Gezgininin Mars Görevi İçin Salda Gölü'nden Nasıl Faydalandı?

sayın cumhurbaşkanımızın geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu sunum sonrası aya gitmek için gün saydığımız(!) şu günlerde, bugün perseverance uzay aracı ile ile mars'a iniş yapacağını açıklayan nasa, salda gölü ile ilgili bir tweet attı.

nasa, tweet'inde perseverance'in mars yolculuğu için salda gölü'nde çalışmalar yaptığını ve bu mars seyahatinin salda gölünde elde ettikleri bulgulara göre planlandığını ifade etmiş.


nasa, salda gölü'nün perseverance uzay aracının mars'ta iniş yapacağı jezero kraterine benzeyen yapısını keşfetmiş ve bu seyahat için buna göre çalışmalar yapmış.


nasa ayrıca jazero kraterinde, salda gölünde bulunan ve mikropların yardımıyla oluşan mikrobiyalitler bulmayı bekliyormuş.


yukarıdaki tweet'lere baktığımızda nasa'nın perseverance-mars projesinin tamamen salda gölü üzerinden yürütüldüğünü kolayca anlayabiliriz.

nasa'nın mars yolculukları için çalışmalar yaptığı salda gölü'ne ise biz ne yapıyoruz? hafriyat kamyonları sokup beton döküyoruz, salda gölü'nün eşsiz kumlarını 5 yıldızlı otellerin kumsallarına döküyoruz...

bugün nasa milyonlarca kişinin gördüğü bu tweetinde, milyarlarca kişinin izleyeceği mars yolculuğundan salda gölü ve türkiye'nin ismini geçirmiş. ama biz elimizdeki hazinenin kıymetini bilmeden ve inceleme dahi yapmadan kalkıp aya gitmeye çalışıyoruz...