NASA'nın İlk Kez Samanyolu Galaksisi'nin Merkezini Görüntülemesi

NASA, Samanyolu Galaksisi'nin merkezini ilk kez görüntüledi. İşte bu heyecan verici gelişmeyle ilgili bildiklerimiz.
NASA'nın İlk Kez Samanyolu Galaksisi'nin Merkezini Görüntülemesi
NASA

Öncelikle bu fotoğraf nasıl çekildi?

dünyanın en büyük hava teleskobu olan sofia ile çekilmiş kızılötesi görüntülerdir.

modifiye edilmiş boeing 747 üzerinde bulunan 106 inç'lik teleskop, 16 yıldan uzun bir süredir hizmet veren spitzer uzay teleskobu'nun yerine geçecektir. (görev değişimi 30 ocak 2020'de)

Fotoğrafın tam boyutu.

amaç, samanyolu'nun merkezinde bulunan kara deliğin çevresini inceleyerek buradaki yeni oluşan yıldız ve gezegenleri gözlemlemek, manyetik alanların evrenimizi şekillendirmedeki rolünü ve galaksilerin kimyasal evrimi hakkında veriler toplamak.


sofia'nın en büyük artısı, yoğun gaz ve toz kıvrımları içindeki ayrıntıları ortaya çıkararak, büyük yıldızların nasıl oluştuğuna ve galaksimizin merkezindeki kara deliği neyin beslediğine dair bilgiler sunabilmesi. kendi galaksimizin merkezinde büyük yıldız doğumunun nasıl gerçekleştiğinin anlaşılması bize, diğer galaksileri öğrenmemize yardımcı olabilecek bilgiler veriyor.


görüntü, temmuz 2019'da yeni zelanda taraflarından karelenmiş.

kaynak

Peki bu fotoğrafın önemi nedir? 

henüz galaksimizin içinde bile ne menem gezegenler, nasıl yıldızlar barındığını bilemiyoruz. ortada dolaşan bir solucan deliği varsayımı var, henüz yanlışlanabilmiş değil. bu konseptin gerçek olabilirliği konusunda bize fikir verecek keşifler bunlardır.


eğer ki evrendeki sayısı fazlaca olan galaksilerin nasıl oluştuğunu, barındırdıkları yıldızların nasıl bir arada kaldığını, her bir sistemin benzer mekanizmalar sonucunda mı var olduğunu bilmemiz adına önemli bir adımdır. bu bilgiler ise, "evrenin sonu gelmeden başka yıldızlara ulaşabilecek miyiz?" sorusuna cevap verecek bilgilerdir.

Görüntüsü Elde Edilen Kara Delik Fotoğrafı Nasıl Bir Önem Teşkil Ediyor?