NASA'nın Jüpiter'in Yörüngesine Yolladığı Lucy Uzay Aracı Orada Neler Yapacak?

16 Ekim'de fırlatılan uzay aracı Lucy, Jüpiter'in yörüngesindeki astreoitleri inceleyen ilk uzay aracı olacak. Detaylara iniyoruz.
NASA'nın Jüpiter'in Yörüngesine Yolladığı Lucy Uzay Aracı Orada Neler Yapacak?

Nedir, ne değildir?

nasa, jüpiter’in çevresinde yer alan asteroitleri incelemek için 16 ekim cumartesi günü uzay aracı lucy'yi uzaya fırlattı.

lucy 12 yıllık görevi boyunca rekor sayıda asteroit keşfedecek. seyahati boyunca mars ve jüpiter arasında kalan ana kuşak’ta yer alan ve farklı özellikler taşıyan 8 göktaşının yakınından geçecek.


bu bölgelerdeki asteroitleri ziyaret eden ilk uzay aracı olacak ve bize gezegenleri oluşturan ilkel cisimlerin çeşitliliğini ilk kez gösterecek.

güneş sistemi’nin doğuşuna dair önemli bilgiler sağlayacak. (bu nedenle, insanlığın doğuşuna dair eşsiz bilgiler sağlayan primat lucy’yle aynı ismi paylaşıyor.)


bu uzun yolculuk sırasında, dünya’nın yer çekimi kuvvetinden de yararlanmak için güneş sistemi’nin dış kısmına varmadan önce ve sonra birçok kez dünya’nın yakınından geçecek olması, bu uzay aracının türünün ilk örneği olmasına sebep oluyor.

çünkü, güneş sistemi’nin dışından dünya'ya doğru uçacak ilk uzay aracı lucy olacak.

kaynak

lucy, jüpiter çevresindeki trojan asteroidlerine doğru yolculuğuna 16 ekim günü başladı

bu asteroidler güneş sisteminin ilk zamanlarında oluştuğu için bu dönem ve yaşamın kaynağı açısından önemli bilgiler verebilir.

fırlatma anından 1.5 dk'lık görüntü burada