NASA'nın Şaheseri Parker Solar Probe, Güneş'e En Çok Yaklaşan Uzay Aracı Olacak

Tarih boyunca hiçbir uzay aracının görmediği sıcaklığa ve radyasyona maruz kalacak bu araç, güneş'in dış atmosferini inceleyecek. Elde edilecek verilerle birçok alanda daha fazla bilgi sahibi yapacak bu gelişme oldukça heyecan verici. Sözlük yazarı "saygilar", neler amaçlandığını, ne gibi gelişmeler kaydedilebileceğini anlatmış.
NASA'nın Şaheseri Parker Solar Probe, Güneş'e En Çok Yaklaşan Uzay Aracı Olacak
NASA


2018 senesinde gerçekleştirilecek bu plan neleri amaçlıyor? 

nasıl bir adım izlenecek?

şimdi öncelikle güneşin dış çeperine gönderilecek bu uzay aracı 1400 derece kadar ciddi bir sıcaklığa maruz kalacak.

bununla ilgili soru işaretlerimiz var mı? yok değil. en azından benim. bakalım görücez.

gönderilecek uzay aracı ise ismini eugene parker'dan alıyor(güzel bir hoşluk). sebebi ise 1958 yılında güneşle ilgili geliştirdiği bir teori: güneşin plazma parçacıklarını bir rüzgar gibi uzaya saçtığı teorisi.


seneye güneşe doğru yola çıkacak bu araç, güneşin atmosferini(korona), nasıl ısındığını vs. inceleyecek. koronada sıcaklık 500 bin dereceden daha fazlaymış. üstelik daha ilginci ise güneşin dış kısımları iç kısımlarına nazaran çok çok daha fazla sıcak. güneş rüzgarı da bu daha sıcak olan yayılan parçacıklarda dünyayı etkiliyor. haliyle çözülecek bu gizemler yaşadığımız dünyayı da oldukça ciddi etkileyebilecek şeyler. tabii bu kadar ciddi sıcaklık vs gibi ciddi boyutlarda olan şeylerde olunca işin içinde, bundan sonra yaptığı çalışmalar açısından da olumlu bir gelişme olacak nasa için. adamlar bi aşama daha kaydediyor. deli gibi sıcaklığa dayanıklı araç gönderiyorlar. nasıl etkilemesin ki.

(bkz: ufku iki katına çıkaran şeyler)

şuraya da nasa'nın yaptığı açıklamayı ekliyorum:

"güneşin yüzeyinden 6.4 milyon km uzaklıkta yörüngeye oturacak solar probe plus, tarihte hiçbir uzay aracının görmediği sıcaklık ve radyasyona maruz kalarak güneşin dış atmosferini inceleyecek, yıldızlarla ilgili onlarca yıldır merak edilen sorulara yanıtlar bulacak"

-------

“we see the sun every day, but we don’t know much about it,” says fox. “the sun is the last major place for us to go.”