Nazi Almanyası’nın Çöküşünü "Şişme" Tanklar ve Yapay Sesler Getirdi

Tarihte savaş taktiklerine bakıldığında, akıllara durgunluk verecek taktiklerin olduğunu söyleyebiliriz. Bu da onlardan biri. Nazi Almanyası’nın çöküşünü hızlandıran taktikler üstelik. Müttefiklerin imkanlarının kısıtlı olması sebebiyle yapılan şişme tanklar ve uçaklar tam bir kandırmaca. Nazi Almanyası da bunu yemiş ki çöküşü hızlanmış. Sizin de ufuk katlanma süreciniz hızlanacak, buyurunuz.

nazi almanya'sının yenilgi ve çöküşünü büyük oranda hızlandıran şişme tanklar ve yapay sesler gibi müttefiklerin kullandıkları yanıltma taktikleri getirmiştir.

bildiğiniz üzere abd öncülüğünde normandiya çıkarması yapıldı ve amacı fransa içlerinden berlin'e ilerlemekti ancak naziler bu çıkarmadan önce tedbirlerini almışlar (müttefiklerin mühimmat sevkıyatı yapabilecekleri köprü ve viyadüklerin kör noktalarına tank, top sığınakları yapmışlardı.) çıkarmadan sonra ise dağdan, bayırdan dahi uçak kaldırıp kendi mevzilerini takviye etmişlerdi.

şunu da belirteyim ufak bir not olarak. çıkarmadan sonra alman hava saldırıları çok yoğunlaşıyor. zaten müttefiklerce asıl mühim olanı avrupa ana karasına çıkarma yapmaktan ziyade, çıkarmayı yaptıktan sonra mühimmat sevkıyatı yapabilmek ve bu yolla da nazi ordusunun savunma hattını bölmek. (müttefik rotası) bilhassa abd için ciddi mühimmat sıkıntısı da mevcuttu.

neyse asıl mevzuya geleyim. bu sert savunmayı kırmak için sahte bir ordu yaratıldı ve alman savunması bölündü. aynen şu şekilde:

video: şişme tanklar ve toplar


fotoğraf: şişme bir tank, 2


dikkat ettiyseniz gerçekçiliğini kaybetmemesi için duman ve ses (kullanılan hoparlörden biri) dahi ihmal edilmiyor.


çarpışmalarda kullanımıyla alakalı bir videodur.


söz konusu tankların hazırlanış aşamasından bir karedir.


şişme uçak


boş bir yerleşim yerini müttefik askerleriyle dolu olduğuna inandırmak için kullanılan şişme kamyonetler.


kısacası şu ve şu linki koyayım buraya.

o kadar savaş filmi izledim, izlemişizdir. hiç birinde değinildiğine şahit olmadım. 3 abd askeri yara yara avrupa'ya dalıyor. şu taktik vietnam'da veya küba'da abd'ye uygulanmış olsa eminim ezbere bilir hale gelirdik.

edit: imla.
edit 2: prf quirrel nickli yazar arkadaşımızdan gelen bilgi üzerine ekliyorum. düzenlenen yanıltma operasyonun adı fortitude'dir. ayrıca şu da faydalı olabilir.
edit 3: ilk cümleye hızlandıran kelimesi eklenerek ifade düzeltildi. dikkati için donorcrimeperson'a, kelimeye olan katkısı için bilhassa erdnc88 nickli yazar arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Entry'nin yazarı immanuelkantinsaygidegerbiryakiini'ni Twitter'dan takip edebilirsiniz