Nazi Döneminde Birleşik Krallık'a Ciddi Zarar Vermiş Denizaltı Taktiği: Wolfpack

Wolfpack(kurt sürüsü), büyük amiral ve deniz kuvvetleri başkomutanı Karl Dönitz tarafından II. Dünya Savaşı sırasında Almanya'nın, Birleşik Krallık'a karşı ciddi üstünlük sağlaması için geliştirilmiş bir taktik. Mümkün olduğunca düşman gemisi batırma amacı taşıyan bu taktik, ilk etapta İngiltere'ye ciddi zarar vermiş.
Nazi Döneminde Birleşik Krallık'a Ciddi Zarar Vermiş Denizaltı Taktiği: Wolfpack
U-52


wolfpack(kurt kapanı), nazi döneminde u-boat'lar için geliştirilmiş bir taktiktir.

bu taktiğe göre u-boat'lar tek olarak devriye gezerlerken karşılarına herhangi bir hedef çıktığında çevredeki diğer u-boat'lara haber verilirdi. ulaşabilecek u-boat'lar son hızlarıyla gelerek, ava onlar da katılırdı. batırılan gemi sayısı değil tonajı önemlidir.

britanya atlantik savaşının ilk yıllarında amerika'dan fazlaca erzak ve mühimmat tedarik etmeye başlamıştı. bu taşımacılığı ise ingiliz ve amerikan şilepleri sağlıyordu. naziler bu şilepleri batırıp ingiltere'yi abluka altına almak istemekteydi.

bu nazi taktiği ingilizlere 1940 yıllarında çok fazla zarar vermiş, nerdeyse yenilmenin eşiğine getirmiştir.

Harita üzerinde Atlantik Savaşı


destroyer ve kruvozörler ile korunan konvoylara tek bir u-boot'un saldırması ile oluşacak riskten hem de daha fazla gemi batırılabileceğinden bu şekil bir taktik düşünülmüştür fakat sonar, hava gücü, dip bombaları ve torpidoların kullanımının artmasıyla ve özellikle alman enigma şifreleme cihazının çözümlenmesiyle bu nazi taktiği de atlantik savaşının ilerleyen dönemlerinde başarısız olmuştur.

Yaptığı Korkunç Katliamlarla Prag Kasabı Olarak da Bilinen Nazi Generali: Reinhard Heydrich