Nazi Soykırımdan Kurtardığı Çocuklarla Britanya'nın Schindler'ı Sayılan İsim: Nicholas Winton

Hiçbir çıkar amacı gütmeden tam 669 çocuğun hayatını Nazi zulmünden kaçırarak kurtaran Nicholas Winton, yaptığı bu iyilikten kimseye bahsetmeyerek de ayrı bir iyiliğin başrolü olmuş. Yıllar sonra yaptığı iyiliğin kendisinden habersiz ortaya çıkmasıyla bu çocuklarla buluşturulan Nicholas Winton, sahiden de dünyaya örnek olabilecek bir isim.
Nazi Soykırımdan Kurtardığı Çocuklarla Britanya'nın Schindler'ı Sayılan İsim: Nicholas Winton


nicholas winton, insanlığın kirli ismini tek başına temizleyebilecek kadar iyi olan bir insan, iyilik meleği. 2015'te 106 yaşında vefat etmiş kendisi. keşke dünya bu güzel insana sonsuza kadar ev sahipliği yapabilseydi.

nicholas winton, 1938'de 669 yahudi çocuğunu kurtarıp, çekoslovakya'dan ingiltere'ye getiriyor. bu çocukların aileleri hep nazi kamplarında öldürülmüşler. ingiltere'ye gelen çocukların her birine birer aile buluyor, bir yuva veriyor. kurtardığı her çocuğun da ismini ve fotoğrafını bir defterin içinde saklıyor. 50 yıl boyunca bu konuyla ilgili tek bir kelime etmiyor. bir gün eşi tavan arasında bu defteri buluyor ve bunu bir gazeteciyle paylaşıyor. daha sonra nicholas wilton bir televizyon programına davet ediliyor. program esnasında nikolas winton'ın kurtardığı bir çocuğa yanında oturan kişinin "o" olduğu söyleniyor. kadın ona sarılıyor, iyilik meleğimiz gözyaşlarını tutamıyor, gerçekten büyülü bir an. sonra sunucu "burada olup hayatını nicholas wilton'a borçlu olan herkes ayağa kalksın lütfen" diyor. 40-50 kadar kişi ayağa kalkıyor ve onu alkışlamaya başlıyor. ayağa kalkan insanlar onun 50 yıl önce kurtardığı çocuklar. o an öyle muhteşem bir an ki, o çocukların her birini birer yetişkin olarak kanlı canlı gördüğünüzde tek bir insan hayatının bile ne kadar önemli olduğunu anlıyorsunuz. hayat kurtarmanın güzelliğini o çocuklara yaşlanabilme ayrıcalığını tanıdığınızda görüyorsunuz. tek bir adamın emeğiyle birçok aile kuruluyor ve koca bir nesil yetişiyor. aynı zamanda bu adamın 50 yıl boyunca bunu saklayıp, kimseye bildirmemesi de aslında iyiliğin tanımı. iyiliğin karşılığa ya da reklama ihtiyacı yoktur. iyilik, iyiliktir ve aslında hiçbir şey beklemeden yapılmalıdır. beklenebilecek tek karşılık insanlık ve iyilik için yapılan bir yatırım olabilir ancak. nicholas wilton da insanlığa muhteşem bir miras bırakmıştır. hikayesi, insan olmanın ve iyiliğin temel ilkeleri olarak nesiller boyu anlatılmalıdır.

ellerinden öperim güzel insan. 

Kurtardığı çocuklarla buluşturulan bu güzel insan Nicholas Winton'ın o anlarını merak edenler için ilgili video