Nazilere, Sovyetler'e, İngiltere'ye ve Batı Almanya'ya Çalışmış Efsane Ajan: Heinz Felfe

Tam adıyla Heinz Paul Johann Felfe olan Alman casus, farklı dönemlerde farklı ülkeler için çalışarak dünya tarihinde ilginç bir yer edindi.
Nazilere, Sovyetler'e, İngiltere'ye ve Batı Almanya'ya Çalışmış Efsane Ajan: Heinz Felfe

hem nazilere, hem sovyetler birliği'ne, hem ingiltere'ye, hem de batı almanya'ya çalışmış bir ajandır heinz felfe.

1918 doğumlu felfe, dresden'de bir dedektifin oğlu olarak dünyaya gelmiştir ve hitler'in ss subayı olmadan evvel hitler'in gençlik örgütü olan hitlerjugend'e katılmıştır. örgüte katıldığında sene 1931'dir ve naziler henüz iktidarda değildir. ss'e katıldığında ise yaşı yalnızca 17'dir, 1943'te felfe ss subayı olmayı başarır.

savaş sırasında felfe, almanya'nın doğusunda görev yapmıştır ve 1943'te ss'in dış istihbarat kolu sd'ye (sicherheitsdienst) katılmıştır. ilk olarak isviçre'de, savaşın sonuna doğru ise hollanda'da görevlendirilmiştir. ne var ki, temmuz 1945'teki savaştan sonra esir alındığında ingilizlere hollanda'da tutkulu bir nazi olduğunu çekinmeden açık açık söylemiştir.

1947'den 1950'ye kadar felfe, komünist parti hakkında bilgi vermek üzere mesleğini ingiliz istihbaratında icra etmiştir lakin ingilizler felfe'den şüphelendikleri için bir süre sonra onunla çalışmayı bırakacaklardır. ingilizlerin şüphesi ise onun aynı zamanda sovyetler'e çalıştığı yönündedir ki bu şüphelerinin de içi boş değildir.

savaştan sonra sovyetler, sabıka kayıtlarını kullanarak istihbarat amacıyla sistematik olarak eski ss subaylarını işe almıştır. 1969 yılında bir cia raporu der ki:

"heinz felfe gibi insanların sovyetler birliği tarafından görülmesi tesadüfi değildi, ancak iyi hedeflenmiş, iyi geliştirilmiş bir işe alım kampanyasının sonucuydu."

eski ss ve sd üyeleri savaş sonrasında savaş suçlusu sayıldığından, şantaja açık bu seçkin kimseler kgb'nin avı olmuşlardır. öyle ki, felfe’nin sd'den dresden meslektaşlarından biri olan hans clemens de 1949'da sovyetler'e hizmet etmiştir.

1951 yılında "paul" kod adını alan felfe, aynı yılın kasım ayında gehlen örgütü üyesi olacaktır. gehlen örgütü, bir batı alman istihbarat teşkilatıdır ve aslen abd ordusu ve cia tarafından tarafından sponsorluğu yapılan bir örgüttür. gehlen içinde de kısa sürede yükselen felfe, 1955'te sovyetlere karşı kontrespiyonaj görevini üstlenmiştir.

böylece batı almanya'daki sovyet casusluğuna karşı koymakla görevli batı almanya ofisinin başının kendisi de bir sovyet ajanı olmuştur.

* * *
bkz: norman j. w. goda, cia files relating to heinz felfe, ss officer and kgb spy