Nazilerin 3 Gün 3 Gece Dinlenmeden Savaşmasını Sağlayan İlaç: Pervitin

İkinci Dünya Savaşı'nda Nazi ordusu tarafından kullanılan Pervitin adlı ilacın hikayesi epey ilginç.
Nazilerin 3 Gün 3 Gece Dinlenmeden Savaşmasını Sağlayan İlaç: Pervitin

hitler’in orduları, “blitzkrieg” (yıldırım savaşı) yöntemi ile (ikinci dünya savaşı'nda nazilerin uyguladığı hız üzerine kurulu savaş taktiği) polonya ve fransa’yı işgal ederken, kendilerini uyanık tutan, coşkulu ve yenilmez hissettiren, kristal meth içeren ilacın ismidir pervitin.

pervitin'in formülü c10h15n'dir. iupac numarası: n-methyl-1-phenylpropan-2-amine'dir.


1937'den itibaren naziler tarafından “pervitin” markası altında üretilen ve askerlere içirilen metamfetamin bazlı bu ilaç, 2. dünya savaşı'nda kilit bir rol oynamıştır.

ilaç, amfetamin içeriği sayesinde, stres ve halsizlik ile mücadele etmek ve öfori oluşturmak için tasarlanmıştı. o zamanlarda ordu, pervitin'in bir uyuşturucu olduğunu ilk başta fark edemedi. askerler arasında kahve içmekten farksız görülüyordu. ancak nazi liderleri, pervit'in’in uyarıcı etkisinin farkındaydı. alman ordusu, 1940 baharında fransa'ya ilerlemeden önce askerler için 35 milyon tablet pervitin siparişi verilmiştir.


normal şartlar altında fransızlar, 1940'ta nazilerin fransa'nın ardenler olarak bilinen bölgesindeki sedan şehrinini ele geçirmelerinin 2 hafta süreceğini düşünmüşlerdir. ancak tam tersine naziler, general heinz guderian'ın savaş planına uygun olarak 3 gün 3 gecede sedan'ı aldılar. bu süre zarfında pervitin'in etkisiyle hiç uyumayan askerler, süper askerler gibi durmadan uyumadan savaştılar. tabii ki fransızların bu gizli güçten haberleri yoktu.

berlin ilaç şirketi temmler tarafından geliştirilen pervitin (metamfetamin) o yıllarda almanya'da enerji verici olarak reçetesiz satılmaktaydı. bu ilaç askerler arasında empati hissini yok ederek, süper güç hissi vermekteydi.

1. dünya savaşı'ndan gelen moral bozukluğu ve depresyonun etkisi altında olan alman askerlerin savaşmaktan aciz olduklarına dair raporlar mevcuttur. ancak pervitin sayesinde askerlerdeki bütün bu olumsuzluklar giderilmiştir. pervitin sayesinde, "askerlik tarihinde ilk defa bir ordunun gece dinlenmesi gerekmemiştir" . zaten 3 gün 3 gece ayakta sürekli savaşmak başka türlü açıklanamazdı. bu, normal bir insanın yapabileceği türden bir iş değildi.


4 gün içinde hitler’in tankları, birinci dünya savaşı'nda alman birliklerinin ele geçirdiğinden daha fazla fransız toprağını işgal ederken pervitin, nazilerin uyanık kalmasına ve kendilerini insan-üstü hissetmelerine yardımcı oldu.

alman tarihçi hans mommsen, "blitzkrieg'in uyuşturucular tarafından beslenen bir savaş olduğu gerçeği, bir kez daha alman ordusunun temiz olduğu teorisini çürütmüştür" der. “çöl tilkisi” lakaplı ikinci dünya savaşı generali erwin rommel, pervitin'in bir nevi günlük ekmek yerine geçtiği belirtir.

normalde naziler, 1930'larda almanya'da kokain, afyon ve morfin gibi eğlence amaçlı uyuşturucuları reddederek, onları yahudi olarak adlandırmışlardır. nazi kimyacı fritz hauschild, pervitin'i ürettiğinde ise naziler bunun aryan ırkına daha uygun bir uyarıcı olduğunu dile getirmişlerdir.

bu noktada hitler'in doktoru dr. theodor morell'den de bahsetmeden geçemeyiz. morell'in, adolf hitler'i 1945'te sığınağında intihar edene kadar bir ilaç bağımlısına dönüştürdüğü de bilinmektedir. hitler'in özellikle oksikodon olarak da bilinen, “eukodal” adlı bir ilaca  bağımlılığı üst seviyededir.


hitler'e, 1943'te italya'nın nazi almanyası ile olan ittifakından vazgeçmeyi düşündüğü bir noktada, mussolini ile görüşmesinden önce eukodal verilmiştir. 2 eukodal enjeksiyonundan sonra nazi lideri kendini o kadar iyi hissetmiştir ki mussolini'yi şimdilik almanya'nın yanında kalmaya ikna edebilmiştir.

kaynaklar: pervitin ve netflix'teki "greatest events of wwii in colour" belgeseli.

Nazilerin İşçileri Motive Etmek İçin Uyguladığı Eğlence Programı: Kraft Durch Freude