Nazilerin ABD'den İlham Alarak Soykırım İçin Kullandığı Ölümcül Kimyasal: Zyklon B

Tarihe karanlık bir leke olarak geçen Holocaust'un en akılda kalıcı yanlarından biri de gaz odalarıydı. Meğerse zamanında ABD'nin göçmenler için daha hafif bir şekilde kullandığı bir zehirmiş bu gaz odalarında kullanılan Zyklon B.
Nazilerin ABD'den İlham Alarak Soykırım İçin Kullandığı Ölümcül Kimyasal: Zyklon B


insanlar üzerinde (bilinen) ilk kullanımı, 1920'lerde abd'nin rio grande sınırı boyunca gerçekleştirilmiş olan öldürücü kimyasaldır zyklon b

o yıllarda abd göçmen bürosunun kararı uyarınca, sınırı geçmeye çalışan meksika'lı göçmenler, sınırda durdurulup abd'li doktorların gözetimine alınıyormuş. doktorlar; anadan üryan soydukları göçmenleri "homoseksüellik, düşük iq ya da fiziksel kusur var mı" gibi test'lerden geçirdikten sonra, ddt, kerosen ve sülfürik asit gibi kimyasallarla "dezenfekte" etmeye çalışıyormuş. 1929'dan sonra bu "dezenfektan"lar arasına zyklon b de dahil edilmiş. abd'liler, göçmenlere dayattıkları bu uygulamayı, olası bir tifüs salgınına karşı bir tedbir olarak savunmuş. ancak ilginçtir, o yıllarda göçmenlerin geldiği bölgede sadece kayda geçmiş iki tifüs vakasının olduğu tespit edilmiş.

1924'te abd'de göçmenlerle ilgili olarak yürürlüğe giren bir yasal düzenleme de (the u.s. immigration restriction act of 1924) bu yolda atılmış olan önemli bir adım. ve 1924'te hitler'in mein kampf'ta kaleme aldığı şu satırlarda, bu yöntemden ve bu yasal düzenlemeden etkilenmiş olduğu görülüyor: "amerikan birliği, ... göçmenlik için bazı bilimsel kriterler getirdi... böylece bir göçmenin abd topraklarına ayak basabilmesi; bireyin fiziksel sağlık düzeyinin elverişli olması ve belli başlı ırksal ön şartları sağlaması gibi kurallara bağlandı."

Meksikalı göçmenler ABD sınırında tetkik(!) ediliyor, 1920.

ardından 1938'te; gerhard peters isimli bir nazi kimyager, "anzeiger für schädlingskunde" isimli bir alman dergisinde, abd'nin göçmenleri "dezenfekte" etmek için kurduğu bir tesisin (el paso dezenfeksiyon ünitesi) fotoğraflarını ve çizimlerini yayımlar. fotoğraf ve çizimler, zyklon b'yi demiryolu araçlarına püskürten mekanizmanın çalışma mantığını detaylı bir şekilde tarif eder. söz konusu kimyager, bir süre sonra zyklon b'nin alman patentini alır.

ancak abd'deki zyklon b uygulaması, göçmenlerin kıyafetleriyle ve yükleriyle sınırlı kalırken, bu uygulamadan esinlenen naziler, zyklon b'nin direkt olarak insan vücuduna püskürtülmesinin ani ve kesin bir öldürücü etki yarattığını keşfetmekte gecikmez. nitekim peters'ın yayınladığı "makale"den 3 yıl sonra, 1941'de, bu kimyasalın kullanıldığı ilk ölüm kamplarını kurar naziler.

nazilere ilham kaynağı olan, zyklon b'nin insan üzerinde ilk kez denendiği abd'deki bu uygulamayla ilgili olarak, "ringside seat to a revolution: an underground cultural history of el paso and juarez, 1893-1923" isimli kitap, 2005'te david dorado romo tarafından yayımlandı. kitap, zyklon b'nin bu dehşet verici öyküsünün ve nazilerin bu uygulamadan etkilenip uygulamayı daha da ileriye götürüşünün kanıtlarıyla dolu.

söz konusu kitap için (bkz: http://www.theweek.co.uk/…rica-inspired-third-reich)

Auschwitz'teki gaz odalarından bir kare.

gaz olarak bilinmesine rağmen, zyklon b aslen katı halde bir maddedir

hava ile temas ettiğinde zehir açığa çıkmaktadır. metal kutularda saklanır.

yahudi katliamlarında kullanıldığı öne sürülen bu madde kullanıldığı yer ve dolayısıyla o yerin duvarları olsun, tahtalarına kadar her yerde kalıcı izler bırakmaktadır inceleyen kimyasal analizciler için.

Kimyasalla ilgili ilginç bir anektod da şöyle

revizyonist tarih (neonazi) fikirleri ile bilinen ernst zundel tarfından auschwitz'te zyklon b gazı kalıntısı olup olmadığını araştırması için kiralanan fred a. leuchter jr., gaz odası duvarlarından kocaman parçalar koparıp amerika'ya kaçırmış, sonra da kalıntıya rastlanmadığını, dolayısı ile bizim bildiğimiz anlamda holocaust olmadığını savunan bir rapor yazmıştır. ardından zundel the leuchter report adıyla güzide eserini basmış, akabinde yalan tarih yayınlamak suçu ile kanadada yargılanmış ve mahkum edilmiştir. leuchter ise bu davada tanık olarak bulunmuş bu hareketin ardından karısını, işini, her şeyini kaybetmiş, büyük protesto ile karşılaşmıştır.

Fred A. Leuchter.

ancak burada enteresan olan nokta şudur

leuchter duvardan koca koca parçalar koparmıştır oysa ki bu cyanide (zyklon b) duvarlara insan saçının onda biri kalınlığında nüfuz edebilecektir. yani toplanan örnek yanlıştır, ayrıca aradan geçen 50 yılı hesaba katmamıştır. çünkü zaten kendisi bu konuda uzman değildir. çocukluğunu gardiyan olan babası ile hapishanede geçirdikten sonra elektrikli sandalye tamiratı işine başlamıştır, daha sonra da her türlü idam aletini üretir hale gelmiştir, hayattaki amacı bir kazaya mahal vermeden kolayca idamı sağlayacak aletler üretmektir. elektrikli sandalyede iken televizyon izletmek gibi fantastik fikirleri vardır. yalnızdır, hayatta sosyalleşme, takdir görme ihtiyacı içerisinde, pek gelişmemiş bir karakter sahibi, kocaman bir çocuktur. evlediği kadını balayında auschwitz'e götürmüş bir patetiktir.

leuchter'in hüzünlü ve zavallı hayat hikayesini daha ayrıntılı olarak görmek için errol morris'in muhteşem belgeseli mr. death the rise and fall of fred a. leuchter jr oldukça aydınlatıcı olacaktır.

Ölüm Sebebi Olarak Tespit Edilmesi Zor Olduğundan Ajanlarca Tercih Edilen Bir Zehir: Risin


Balıkla Birlikte Süt Ürünü Tüketilmesi Sahiden de Zehirlenme Tehlikesi Doğuruyor mu?