NBA Efsanelerinden Julius Erving'in, Bir Takımın Tüm Borcuna Karşılık Transfer Oluşunun Öyküsü

Eskiden ABD'de, biri NBA biri de ABA olmak üzere iki büyük basketbol ligi vardı. Eski efsanelerden Julius Erving, nam-ı diğer Dr. J, bu iki ligin birleşme anında transfer olarak ilginç bir hikayeye imza atmıştı. Bakalım.
NBA Efsanelerinden Julius Erving'in, Bir Takımın Tüm Borcuna Karşılık Transfer Oluşunun Öyküsü

aba ve nba liglerinin 1976'daki birleşme sürecinde philadelphia 76ers'a transfer olmuş, öncesinin new york nets oyuncusudur erving.

transferin kısaca hikayesi ise şöyledir

birleşme sürecinde aba liginden gelen takımların (spurs, nuggets, pacers ve nets) nba'e bir katılım payı (3,2 m$) ödemeleri zorunludur. bununla beraber sadece nets'in nba kurallarına göre bir ek ödeme daha yapması gerekecektir: aynı bölgenin mevcut takımı new york knicks'e pazar paylaşımından kaynaklı bir tazminat ödemek zorundadır (4,8 m$).

nets ise o zamanların ekonomik değerlerine göre tüm bu parayı ödem konusunda büyük sıkıntı yaşamaktadır. parayı bulamazsa lige katılamama tehlikesi baş göstermiştir. nets erving'i alacağına (4,8 m) karşılık knicks'e teklif eder ama kabul görmez.


bu arada sixers'ın gm'i pat williams julius erving'i takımına katmak için yanıp tutuşmaktadır. nets'in içinde bulunduğu sıkıntılı durumdan faydalanıp erving'i almak ister. ancak nets'ten önce ikna etmesi gereken kişi kendi patronu fitz eugene dixon'dır. dönemin neredeyse tüm philadelphia spor takımlarının ve sixers'ın çiçeği burnunda sahibi basketboldan pek de anlamayan, ancak baseball hayranı olan dixon hiçbir oyuncunun 3 milyon $ etmeyeceğini düşünmektedir. erving için ödenmesi istenen paranın büyüklüğünü ise şöyle emsallendirebilirsiniz: dixon aynı yılda sixers'ı satın alırken 8 milyon dolar ödemiştir. erving için ise gözden çıkarması gereken para 3 milyon satın alma ücreti + 3 küsür milyon erving'e olmak üzere toplam 6 milyon dolar olacaktır. haliyle bu parayı vermek patron için kolay değildir.

williams ise patronunu "julius erving basketbolun babe ruth'udur" diyerek ikna eder.

Moses Malone ve Julius Erving.

gel gelelim nets yine de hemen ikna olmaz. erving için 3 milyonu az bulmaktadır. ama ligin başlamasına bir gün kala gerekli ödemeleri yapmadıkları için nba'e katılamama pozisyonunda bulunca kendilerini paşa paşa kabul ederler sixers'ın teklifini.

aba liginin en büyük yıldızı julius erving yeni liginde artık bir sixers oyuncusudur.

15 Günlük Şarj Süresiyle Cezbeden HUAWEI WATCH GT 2'nin İncelemesi

NBA Transfer Sisteminin Tam Anlaşılamayan Kuralları ve Açıklamaları