NBA Tarihinin En Kötü Kontratları

NBA, bugüne kadar hak etmeyen oyunculara inanılmaz paraların verilmesine pek çok kere şahit oldu.

nba tarihinin en kötü kontratları, son yıllarda yapılan yeni televizyon anlaşması ile artan ve büyük çoğunluğunu yakın dönem kepazeliklerinin oluşturduğu kontratlardır.

bazıların sakatlıklar nedeniyle, bazıları ise yöneticilerin felaket kararları nedeniyle verilmiş. o paraya iskender yenir denilebilecek kontratlardan bazıları:

chandler parsons 4 yıl / 95 milyon dolar

hiçbir zaman üst düzey bir basketbolcu olamayan parsons paraların havalarda uçuştuğu yeni tv anlaşması döneminde mal bulmuş mağribi gibi üzerine atlayan grizzlies'e hayatlarının tokadını vurmuştu. bu arada allah herkese parsons şansı versin, bir önceki kontratı da değerinin çok üstündeydi. chandler'ın kontratının bitmesine 2 sene var ve kendisi halen diz ağrılarından dinlenmekte.

joakim noah 4 yıl / 73 milyon dolar

dizleri bitmekte olan noah'a, "zenmaster" phil jackson "gel bizde bit" demiş olacak ki bu kontratı verdi. noah da bunu yaptı, 2 sene sonra takımdan kesilirken yeni takımı öteki yanağını uzatan grizzlies oldu.

jerome james 5 yıl / 30 milyon dolar

liseliler bilmez jerome james diye yürüyen bir bidon vardı. seattle'da bir sezon 4.9 sayı 3.0 ribaund yaptı diye knicks 2005 yılının parasıyla (kabaca günümüz kontratına çevirmek için bedeli 2 ile çarpabilirsiniz) iyi bir starter maaşı çakıp 5 senede 90 maça çıkmış ve 2.5 sayı 1.8 ribaund'la oynamıştı. respect.

jayson williams 6 yıl / 90 milyon dolar

yıllarca nba'de sıradan bir oyuncu olan williams, yaptığı patlama ile ribaund krallığında rodman'ın ardından 13.6 ile ikinci sırada gelip 99 yılında bu kontratı almıştı. 30 maç oynayabildi. yaşadığı sakatlık sonrası emeklilik için güzel bir ikramiye almış oldu. nets ise ancak 3 yıl sonra jason kidd takası ile belini düzeltebilmişti.

Dikkat çeken diğer felaket kontratlardan bazıları

jim mcilvaine, 7 yıl 33 milyon dolar
allan houston, 6 yıl 100 milyon dolar
* jon koncak, 6 yıl 13 milyon dolar
adonal foyle, 6 yıl 42 milyon dolar
erick dampier, 7 yıl 73 milyon dolar
timofey mozgov, 4 yıl 64 milyon dolar
raef lafrentz, 7 yıl 70 milyon dolar
bryant reeves, 6 yıl 65 milyon dolar
luol deng, 4 yıl 72 milyon dolar
austin croshere, 7 yıl 51 milyon dolar
eddy curry, 6 yıl 60 milyon dolar
penny hardaway, 7 yıl 87 milyon dolar
steve francis, 6 yıl 85 milyon dolar
gilbert arenas, 6 yıl 111 milyon dolar
amare stoudemire, 5 yıl 100 milyon dolar
shawn kemp, 7 yıl 107 milyon dolar

Not: Bazı oyuncu kontratlarının 5, 6 veya 7 yıllık olmasının sebebi NBA'deki maksimum kontrat süresinin eskiden 4 değil 7 yıl olmasından geliyor.

Ömer Aşık'ın NBA Kariyerini Bitiren Crohn Hastalığı Nedir?