NBA Yıldızı Ben Simmons ve Philadelphia 76ers Arasındaki Krizin Özeti

NBA takımlarından Philadelphia 76ers'ın yıldız oyun kurucusu Ben Simmons, geçen yıl takımın iyi durumda olmasına rağmen play-off'ta elenmesinin sorumlularından biri olarak gösterilmişti. Sonrasında da işler pek iyiye gitmedi. İnceliyoruz.
NBA Yıldızı Ben Simmons ve Philadelphia 76ers Arasındaki Krizin Özeti

ben simmons yazdan beri yaptığı hıyarlıklarla sadece kendi kariyerini değil, nba’deki tüm oyuncuların haklarını tehlikeye atıyor

son yıllarda anthony davis, james harden gibi max kontrat imzalamış ve takımlarının merkezindeki oyuncular “beni takas edin” diyip, bunu da sağlamak için ya rezalet oynama yoluna ya da başka türlü katalullilere başvurdular. burada bu gibi oyuncuların şikayetçi oldukları şey kendileri iyi performans gösterse de yönetimlerin kendilerine rekabetçi bir takım kuramamış olmasıydı. onlar da şampiyonluğa oynayacakları bir takıma gitmek istediler. üstelik sözleşmeleri de 1 sene sonra bitecekti. o nedenle ne kadar saçmalasalar da (misal obez james harden) belli ölçüde tepki çekmişlerdi.

ben simmons ise geçen yıl doğu’da 1. bitiren bir takımda oynuyor. 4 sene daha sözleşmesi var. playoff’ta elenmelerinin sebebi birçoklarına göre %80 kendisi. bunun da üzerine takım zaten kendisini uygun bir teklife takaslamak istiyor. ama ben simmons bir diva ve çocuk zihniyetine sahip olduğu için “doc rivers ve joel embiid beni eleştirdi o zaman ben oynamıyorum” diyip kenara çekildi. kendi takas değerinin içine etme pahasına. bu esnada da paşa paşa benim paramı ödeyeceksiniz dedi. fakat bu adeta bardağı taşıran son damla oldu. sixers yönetimi kendisi ve menajeri rich paul ile mücadele etmeye karar verdi ve nba ile oyuncular arasında imzalanan toplu iş sözleşmesine dayanarak ben simmons’ın parasını rehinde tutup ceza kesmeye başladı.


çok kararlı görünen ben simmons baktı ki pabuç pahalı, parasını almak için paşa paşa antrenmana çıktı. zannetti ki orada olması yetecek. o nedenle eşofman altıyla halı saha modunda takıldı. 2. antrenmanda doc rivers kendisini antrenmandan siktir etti. simmons baktı ki bu şekilde de olmuyor, bu sefer de benim psikolojim bozuk oynamaya hazır değilim dedi. sixers böyle olunca ceza kesmeyi bıraktı ama ben simmons’ın blöfünü de gördü. sözleşmedeki hakkına istinaden tedavi ve terapi sürecine dair bilgi akışı istedi. simmons kanadı bunu yapmadığı için de cezalara tekrar başladı. bu bahanenin kötü tarafı gerçekten mental sorunlar yaşayan ve desteğe ihtiyacı olan insanların sorunlarını önemsizleştiriyor. yalancılarmış gibi gösteriyor.

bu işin sonu nereye gider belli değil ama kesin olan şey sixers yönetimi gemileri yakmış ve sonuna kadar savaşacak. anlaşılan o ki nba yönetimi de sixers’ın bu tutumunu destekliyor. ama bundan daha önemlisi yeni toplu iş sözleşmesi için müzakereler yaklaşıyor ve belli ki takım sahipleri bu gibi durumların önüne geçmek ve cezalandırmak için yeni yaptırımlar isteyecek.

yani olay ben simmons - sixers arasında olmaktan çıkmış durumda

ben nba oyuncular birliği’nin yerinde olsam ben simmons’ın takıma dönüp yalandan da olsa sahaya çıkması için baskı yapardım. çünkü bu iş tüm oyuncular için kalıcı sonuçlar doğuracağı bir yere doğru gidiyor. tabii ben simmons kendi sahalarında çıkacağı ilk maçtan sonra gerçekten travma sahibi olabilir, o da ayrı konu.