NBA'de 2019-2020 Sezonu Nasıl Bir Yöntemle Devam Ettirilecek?

Euroleague ve çoğu Avrupa basketbol liginin iptal kararı almasına rağmen NBA yönetimi sezonu devam ettirmeye kararlı. İşte 31 Temmuz'da yeniden başlayacak olan sezonun izleyeceği harita.
NBA'de 2019-2020 Sezonu Nasıl Bir Yöntemle Devam Ettirilecek?
iStock

nba, 22 takımlı bir şekilde 31 temmuz 2020 tarihinde başlayacak

peki bu 22 takımlı sistem nasıl olacak? nba, 31 temmuz 2020'de nasıl bir yöntemle sezona devam edecek?

yapılan oylamada, oy birliği ile nba sezonunun 22 takımla ve 31 temmuz 2020'de devam etmesi kararlaştırıldı. her takımdan 1 temsilcinin ve dolayısıyla her takımın 1 oy hakkının bulunduğu bir oylamada 29 oynansın, 1 oynanmasın oyu çıkarak bu sistemin uygulanmasına karar verildi. alınan karara göre, ilk başta las vegas gibi yerler konuşulsa da orlando, florida'daki wide world of sports complex seçildi. anlatılanlardan vakıf olduğum kadarıyla buranın gayet izole, takımları taşıyacak kadar yer kapasitesi olan ve spora, antrenmanlara, maçlara elverişli tesisleri olan bir yer olduğu söylenmekte.

22 takımlı nba sistemine hangi takımlar girecek peki?

doğu konferansı: milwaukee bucks, toronto raptors, boston celtics, miami heat, indiana pacers, philadelphia 76ers, brooklyn nets, orlando magic, washington wizards.

batı konferansı: los angeles lakers, los angeles clippers, denver nuggets, utah jazz, oklahoma city thunder, houston rockets, dallas mavericks, memphis grizzlies, portland trail blazers, new orleans pelicans, sacramento kings, san antonio spurs, phoenix suns.

peki maçlar devam ederken bir takımın oyuncularında covid-19 tespit edilirse ne olacak? eğer tespit edilen virüs sadece 1-2 kişide varsa, maçlar oynanmaya devam edecek. maçlara, aşırı bir durum olmadıkça, ara verilmesi düşünülmüyor.

30 haziran 2020'de hazırlık kampları başlayacak

takımlar 7 temmuz 2020'de ise orlando'daya gelip buradaki antrenmanlarına başlayacaklar. biraz form yakalamak ve tekrardan takım oyunlarına dönebilmek için 3 hafta boyunca birlikte çalışacaklar. ayrıca florida'daki kanunlara göre, bazı eyaletlerden gelen kişilerin 2 hafta boyunca karantinada kalması gerekecek. aslında bu, göstermelik de olsa bu süreci geçirmeleri için ön hazırlık süreci olarak belirlenmiş. 31 temmuz 2020'ye gelindiğinde ise sezon açılmış olacak. normal sezon 16 gün içinde bitirilecek. sezon başladıktan sonra yapılacak 8 maç tamamlandıktan sonra 8 ve 9. sırada kalan takımlar arasındaki fark 4 galibiyet veya 4 galibiyetten az ise, bu takımlar kendi aralarında bir daha karşılaşacaklar. ilk yapılacak karşılaşmayı 8. sıradaki takım kazanırsa, o takım direkt play-offlara katılma hakkı kazanacak; eğer ilk maçı 9. sıradaki takım kazanırsa, bir maç daha yapacaklar ve bu maçı kazanan takım play-offlara katılmaya hak kazanacak. yani özetle; 9. sıradaki takım eğer play-offlara katılmak istiyorsa, 8. sıradaki takımı 2 defa yenmek zorunda kalacak. daha sonrasında yapılacak play-off sistemi ile birlikte de 12 ekim 2020 tarihinde sezon tamamlanmış olacak. tabii bu 12 ekim 2020, 7. maça uzadığı varsayılırsa ulaşacağı en uzun süre. yani espn'in haberine göre nba, en uzun senaryolar varsayıldığında bile 74 gün içinde bu yılı tamamlayacak.

bu nba sistemi ile birlikte hem ekonomik olarak "görece" bir toparlanma olacak, hem de sezon yarıda kesilmemiş ve oyuncuların verdiği emek "görece" yabana gitmemiş olacak. 300 milyon dolar gibi bir para kurtarılmış olacak kontratlar açısından, bunun yanı sıra play-off öncesi oynanacak 8'er maç ile birlikte çeşitli televizyon ve etkinlik gelirleri de artacak. sonuçta seyircili bir ortam olmayacağı için salon geliri gibi bir durum söz konusu değil, o yüzden de nba olabildiğince daha az zarar ile bu sezonu bitirmeye çalışacak.

bu sezonluk iyi, kötü, adil, doğru gibi kavramlar daha farklı olacak

çoğu takım takvim ve ev sahibi avantajlarını kaybetmiş olacak; bu yüzden de adil bir sezon ve şampiyon beklemekten çok, özlemiş olduğumuz spor organizasyonunu doyasıya izlemek en doğru tercih olur biz basketbolseverler için. belki yine sezonun başında şampiyon adayı olarak gösterdiğimiz bir takım şampiyon olacak; ama eminim, bunun yanında çok büyük sürprizler de göreceğiz. çoğu takım ritim kaybetti, avantajlarını kaybetti, aylardır takım olarak idman yapamıyor ve bunun getirdiği dezavantajlar sahada kendini belli edecektir.

umarım hoş ve sonunda boston celtics'in şampiyon olduğu bir 74 gün olur.

kaynaklar:
murat murathanoğlu ve sinan aras'ın game night programını izlemek için buraya,
kaan kural ve inan özdemir'in amerikan mutfak programını seyretmek için buraya,
espn'in haberini okumak için buraya,
sporx'in haberini okumak için ise buraya göz atabilirsiniz.

Eurocup ve Basketbol Şampiyonlar Ligi Anlaşmazlığına Dair Son Durumlar