NBA'de Zenci Oyuncuların Topluca İmaj Değiştirmesine Neden Olan Forvet: Grant Hill

NBA etnik hikâyelere bolca sahne olabilen bir lig. Jordan döneminde NBA kariyerine başlayan ve birçok takımda forma giyen all-star forvet Grant Hill, zamanında zenci oyunculara bakışı değiştirmiş ve bunun arkasında masumluğu tartışılır bir öykü var.

birçok oyuncu hakkında "nba baronlarının parlattığı oyuncu" şeklinde iddialar varsa da bu ifadeyle anılmayı en fazla hak eden oyuncu grant hill'dir.

öncelikle şunu ifade etmekte fayda var: türkiye'de özellikle lebron james için bu ifade sık sık kullanılıyor başka oyuncular da bazen bu şekilde anılıyor ama genelde bu haksız bir itham. çünkü nba futboldaki federasyonlara değil kulüp birliklerine karşılık gelen bir oluşumdur, bütün takımların çıkarlarını korumakla görevlidir. bu yüzden nba yönetimi, tüm takımların ortak çıkarı olmayan icraatlarda bulunmaz.

grant hill, michael jordan efsane döneminde ona veliaht gösterilen oyuncuların ilkidir. üst düzeydi ama jordan gibi bir efsaneyle aynı dönemde yaşadığı halde nba yönetiminin kapsamlı bir pr çalışmasıyla nba ile özdeşleştirmeye çalıştığı oyuncuydu (jordan'ın da olumsuz durumları vardı). nba yönetiminin bu tavrı şu sebepten dolayıydı; 90'larda nba oyuncuları genelde kötü şartlarda büyümüş insanlardı, özellikle siyahi oyuncularda kriminal geçmiş çok sıradandı. birçok oyuncunun nba öncesi hapishane tecrübesi vardı. yıldızların hapishaneden nba'in zirvesine giden hayatları ilginç olsa da sporseverler için saygın değildi.

scottie pippen

diğer spor dallarıyla karşılaştırıldığında taraftarları içinde siyahilerin oranı en yüksek olan spor basketboldu ama kriminal geçmişi olan oyuncular en fazla siyahi abd vatandaşları gözünde nba'in değerini düşürüyordu (kötü temsiliyet) bunun da tabi ekonomik etkileri olumsuz oluyordu.

90'ların başlarında kriminal olaylara karışmış oyuncular, kötü şartlarda yetişme, sorunlu aile ilişkileri özellikle siyahi basketçiler için sık sık duyduğumuz hikayelerdi.

grant hill ise klasik olumsuz siyahi imajının aksine son derece iyi eğitim almış, piyano çalan, çok başarılı insani ilişkileri olan ve getto aksanı kullanmayan bir oyuncu olarak tanındı. bu özelliklerinin yanında kariyerinin ilk yıllarında çok büyük oyuncu olacağını gösteren bir performans ortaya koydu. nba yönetimi olumsuz oyuncu imajını yıkacak oyuncu olarak grant hill'i uygun gördü ve başarılı da oldu. ilk sezonunda all-star oldu. üstelik en fazla oyu alarak bunu gerçekleştirdi (jordan dışında bu başarıyı gösteren yok).

grant hill, letterman'ın şovunda piyano çalıyor


grant hill imajı tutunca nba menajerleri bundan ders aldı ve yeni oyuncular nba'e katılırken eskisi gibi dram hikayeleriyle reklam yapmayı bıraktılar çünkü anladılar ki bu tür oyuncular az miktarda takdir toplasa da haklarında oluşan önyargı daha kuvvetliydi.

- getto'da büyümüş çetelere bulaşmış bir insan getto'da ekstra olumlu algı oluşturmuyordu çünkü o şartlardaki insanlar bile bu oyuncuları kendilerine zorbalık yapan çetelerle özdeşleştiriyordu.

- babasız büyümüş olmak veya fakir olmak başta sempati oluştursa da kötü şartlarda büyümüş oyunculara karşı beklentiler diğer oyunculara göre daha fazlaydı. mesela grant hill'in eski okuluna 1 milyon bağışlaması büyük iyilikti ama mesela allen iverson, ailesine yardım ediyorsa bu zaten sorumluluktu. yine grant hill rakibine bağırıyorsa asabiyet, allen iverson bağırıyorsa bu serserilikti.


bu algıları fark eden menajerler nba'e adım atar atmaz oyuncuların olumsuz geçmişini yok ettiler, nba buna yönelik kurallar çıkardı. mesela giyim kuralları getirildi (allen iverson maç önceleri çete mensubu kıyafetleri giyiyordu), olumsuz açıklamalar direk cezalandırıldı, nba dışında bile imaja zarar verecek hareketler cezalandırılmaya başladı (kavga, aile içi şiddet vs).

grant hill, sakatlıklar yüzünden hiçbir zaman beklenildiği seviyeye ulaşamadı ama kariyeri menajerlerin oyunculara bakışını değiştirdi. üstelik sadece nba'de değil. bugün basketbolseverler bile lebron james'in babasıyla asla görüşmediğini , kevin durant'in sefalet içinde büyüdüğünü, steven adams'ın eski çete üyesi olduğunu bilmiyorsa bu grant hill etkisidir.

Bu içerik de ilginizi çekebilir