Neden Bazı Eşyaları, Eserleri, Yapıları Diğerlerinden Daha Çok Severiz?

Bazı eşyalar, bazı yapılar, bazı eserler içimizi daha sıcak bir duyguyla doldurur ya bazen, bunun sebebi ne olabilir?
Neden Bazı Eşyaları, Eserleri, Yapıları Diğerlerinden Daha Çok Severiz?
iStock


tate st ives galeri'deki bir kaide üzerinde bir heykel sergileniyor. yüzyıllardır heykel yapımında kullanılan beyaz cilalı mermerden yapılmış bu heykel üç mermer parçasının birleşiminden oluşuyor. heykel, 1936 yılında barbara hepworth tarafından yapılmış, adı da two segments and a sphere.

sanatçı esere isim verme konusunda oldukça net davranmış. elbette bunun da bir anlamı var.
isterseniz yazıya devam etmeden önce heykelin sizde nasıl bir duygu uyandırdığını düşünmek için bir süre bekleyin.

tamam, bittiyse devam ediyorum.

insanlar önce heykele bakıyor, sonra gidip adına bakıyor ama neyi ifade ettiğini pek anlamlandıramıyorlar. ilginç bir şekilde de bakmaktan kendilerini alıkoyamıyorlar. çünkü heykelde onları çeken ve hatta duygusallaştıran bir şey var.

her an hareket edecekmiş gibi duran küre ve ona tamamen zıt bir durağanlık gösteren karpuz dilimi şeklindeki parça ne amaçla bir araya gelmiş olabilir ki?

psikanalist eleştirmen adrian stokes, görünüşte çok basit gibi duran bu yapıtın insanlar üzerinde neden bu kadar güçlü bir etki bıraktığını çözümlemeye çalışıyor

yapılan çalışmanın sonucuna göre bu heykelin insanları etkilemesinin sebebi, insanların farkında olmadan bu heykeli bir aile resmi gibi görüyor olmaları. 

kürenin hareketliliği ve dolgun, yuvarlak formu, yerinde duramayan tombul yanaklı bir bebeği, küreyi taşıyan parçanın genişliği ve yayvanlığı ise sakin, hoşgörülü, kalçalı bir anneyi akla getiriyor.

kısacası bu heykelde yaşamın ana unsurlarından birini görüyor insanlar. bir taş parçasında anne sevgisinin işlendiği bir hikaye yakalanabiliyor.

bazı cansız nesneler vardır ki size diğerlerinden farklı bir anlam ifade eder. bazen bir bardak, bir kalem, hatta bir yazı fontu (helvetica dediğimde beni anlayanlar var aranızda, biliyorum) aslında başka bir şeydir sizin için. diğer her şeye göre ayrı bir değeri vardır. bunun sebebinin o beğendiğiniz nesnenin sahip olduğu formun, insanın ve/veya hayvanın en belirgin, en çekici özelliklerini çağrıştırması olduğunu biliyor muydunuz? 

durumun size özel kısmı ise sizin eksikliğinizi tamamlaması veya içinizdeki özlemi dindirmesi olabilir.

bana sevdiğiniz binaları, objeleri, renkleri, dokuları söyleyin size kim olduğunuzu ya da olmak istediğinizi söyleyeyim. (böyle böyle dünyayı ele geçireceğim inşallah)

kaynak: the architecture of happiness

Neden Köpekleri Severken İnekleri Yiyoruz?