Neden Güneş Saç Rengimizi Açarken, Cildimizi Bronzlaştırır?

Bronzlaşmaya az vakit kala, aklınıza gelmiş olması muhtemel olan bu soruyu bilim ışığında yanıtlayalım.
Neden Güneş Saç Rengimizi Açarken, Cildimizi Bronzlaştırır?

bronzlaşma ve saç renginin açılmasının anahtarı, uvr'nin (bkz: ultraviyole radyasyon) hem saç hem de ciltte çok özel bir pigment olan melanini etkilemesidir. saç hücreleri ölüdür; sadece lipitlerden, sudan, pigmentlerden ve yapısal proteinlerden yapılmıştır. böylece güneş dalgaları bu cansız hücrelere çarptığında, buradaki renk oluşturan melanini parçalayarak, ağarmaya neden olur.

cilt ise canlıdır ve büyük bir savunma mekanizmasına sahiptir. derideki melanin doğal bir güneş kremi gibi davranır. yapabildiği bir şey, cilde çarptığında uvr'yi absorbe etmektir ve bu, uv'nin verebileceği zararların bir kısmını önleyebilecek olan epidermis ve dermisimize derinlemesine nüfuz etmesini engellemektir.

bu, üç aşamada fakültatif melanogenez olarak adlandırılır. birincisi, güneşe çıktığınızda ani pigment koyulaşıyor ve şaşıran vücudunuz uv radyasyon girişinizde bir değişikliği kaydediyor. güneş ışığının tadını çıkardıktan birkaç dakika sonra, hücreleriniz uyarılır ve genlerinize daha fazla protein üretmesini söyleyerek hızlı melanin üretimine neden olur.

daha sonra, artan pigment üretimi ile karakterize edilen, başlaması birkaç saat süren kalıcı bir koyulaşma tepkisi verir. son olarak, ortaya çıkması bir günden fazla sürebilen, gecikmiş bir tepki verir. bunların hepsi size güneş korumalı yaz bronzluğunuzu vermek için birlikte çalışır, ancak bu tepkiler yeterince hızlı çalışmadığında güneş yanığı olabilirsiniz, dikkat edin.

kaynak