Netflix Türkiye Hesabından Ulaşabileceğiniz Rafine Bir Dizi ve Film Tavsiyeleri Listesi

Netflix'in Türkiye'ye açılmasından sonra bu mecrada izlemelik keyifli şeyler arıyorsanız Sözlük yazarı "ventolin" fazla bilinmeyen dizi, film ve tv şovlarından oluşan çok güzel bir liste yapmış.
Netflix Türkiye Hesabından Ulaşabileceğiniz Rafine Bir Dizi ve Film Tavsiyeleri Listesi
iStock

netflix türkiye içeriğinin abd'ye göre zayıf olduğu doğru. ama içerik hiç yokmuş gibi de abartmamak lazım. nisan ayından beri üyeyim, her gün seyredecek güzel bir şey buluyorum.

bir sansürle henüz karşılaşmadım (yakınlarda gypsy'yi bitirdim ve sansürsüzdü). ama netflix sansürlenirse gerçekten çok kötü olur.

üye olduğumdan beri kendi hesabımdan seyrettiklerimin listesi (tümü değil, sadece bir kısmı) aşağıda.

bunların içinde sevdiklerim de sevmediklerim de var, bir fikir edinmek isteyenlere yardımcı olabilir diye yazdım. türkiye sürümünün ne kadar yetersizlikleri olsa da bu fiyata bu kadarına bile ulaşmak çok iyi diye düşünüyorum:

marvel'ın bütün netflix dizileri (bunlardan beğenmediğim bir şey yok gibi zaten, en kötüsü bile ortalamanın çok üzerinde)

Daredevil

house of cards (malumunuz)

for the love of spock (herkese tavsiye edebileceğim bir leonard nimoy / spock belgeseli)

raiders! the story of the greatest fan film ever made (yeni başladım, raiders of the lost ark'ı kendi imkanlarıyla sahne sahne baştan çeken arkadaşları anlatıyor)

living on one dollar (guatemala'da aşırı yoksulluk içinde yaşayanların halinden anlamak isteyen bir grup üniversitelinin çektiği orijinal bir belgesel, oraya gidip onlar gibi yaşamaya çalışıyorlar)

dear white people (hala seyretmeyen varsa mutlaka seyretsin)


odd thomas (anton yelchin için tekrar seyrettim)

gypsy (naomi watts'ın psiko-erotik dizisi, ben severek seyrettim ama tavsiye edemem, sıkılıp bana küfür edersiniz. ikinci sezonu iptal edilmiş)

aziz ansari live at madison square garden (aziz ansari'yi aşırı seviyorum, başka diyecek bir şeyim yok)

star trek voyager (tng kadar sevmedim, karakterler çok uyuz geldi ama yoklukta idare ediyor, ayrıca star trek'in bütün tv külliyatı ve sinema filmlerinin önemli bir kısmı netflix'te var)

the it crowd (el altında bulunması süper)


the mist (filmi çok daha güzeldi ama bu da iyi kötü sürükleyici)

killjoys (yoklukta idare eder bilim kurgulardan)

glow (çok iyi bir komedi ve drama dizisi, orijinal bir konu, alison brie ve betty gilpin şa-ha-ne oynuyorlar)

trevor noah afraid of the dark (hani jon stewart'ın ardından daily show'u devralan arkadaş, stand up'ı da gayet iyi)

shadowhunters the mortal instruments (çok geyik geldi devam edemedim, belki iyice gençken denk gelseydim sevebilirdim)

glitch (paranormal / fantastik avustralya dizisi. farklı dönemlerde ölmüş bazı insanların aynı anda dirilmesiyle başlıyor, normalde bu tarz diziler pek bir yere gidemiyor ama ilk sezonu gayet güzeldi)


grimm (daha önce seyretmemiştim, burada karşılaşınca 2 ay gibi bir sürede tamamını seyrettim. bütün ekipte gerçekten iyi oynayan bir claire coffee var ama dizi yine de kendini seyrettiriyor)

sarah silverman a speck of dust (son zamanlarda göbeğimi hoplatarak kahkaha attıran tek şey bu oldu)

3% (brezilya yapımı distopik bilim kurgu dizisi. the hunger games ve benzerleri tarzında gençlerin birbirine kırdırıldığı bir hikayesi var, yer yer iyi yer yer vasat)

white rabbit project (mythbusters'tan son sezon öncesinde kopan üçlünün yeni yapımı, yer yer gayet ilginç ve eğlenceli olabiliyor)

bill nye saves the world (ailece oturup seyredilebilecek bir bilim şovu. çocuklara yönelik gibi dursa da herkesi memnun ediyor)


the african doctor (afrika'daki şehir hayatını terk edip fransa'nın kıytırık bir köyünde doktorluk yapmaya gelen bir adamın ve ailesinin gerçek hikayesi, güzel film)

the expanse (iyi bir bilimkurgu dizisi gibi görünüyor, meraklısı ve seveni çok ama ben bayağı geç başladım, sağlıklı bir yorumda bulunamıyorum)

top gear (clarkson, may ve hammond'lı eski bölümler)

master of none (aziz ansari'nin komedi dizisi. iyi bir komedi olarak başladı, ardından sıkı bir dramaya dönüştü ama şikayet etmedim. iki halini de sevdim. ikinci sezonun melankolisine çok güzel şarkılar eşlik ediyor)


orphan black (bilmeyen yok sanıyorum)

van helsing (yapımcılar başta "ne yaparsak bu dizi güzel olur" diye bir liste yapmışlar ve o listedeki şeylerin yapılmasını yasaklamışlar, tahminim o)

travelers (zaman yolculuklu gibimsi bilimkurgu dizisi. seveni çok, beni pek açmadı)

designated survivor (24'ün daha az aksiyonlu ve daha bol siyasetli olanı ama çılgın komplo oranı aynı. sürükleyici bir dizi)

mythbusters (eski bölümler)

cosmos a spacetime odyssey (daha önce seyretmiştim ama tekrar seyredilme potansiyeli çok yüksek, bulunmasından memnunum)


californication (bunu da öyle bir unutmuşum ki tekrar izlemeye başladım)

sense8 (ya sevilecek ya nefret edilecek yapımlardan, ben çok seviyorum. aşırı yüksek giderleri nedeniyle 3. sezonu iptal edilmişti, sadece 2 saatlik bir finalle bitecek)

the oa (olumlu ya da olumsuz bir yorumum yok, neden deli gibi sevildiğini çözemedim)

look who's back (adolf hitler dirilir ve olaylar gelişir. almanların nasıl da komedi yapamadıkları üzerine ibretlik bir film, kötü değil ama komik de değil)

frontier (sömürge dönemi kanadasında geçen jason momoa dizisi, güzel)

dirk gently's holistic detective agency (bence netflix'e sadece bunun için üye olunabilir)


doctor who
(matt smithli sezondan itibaren koymuşlar. sevenleri özledikçe açıp açıp seyredebilirler, kızım başından kalkamıyor)

not: eşimin ve büyük kızımın hesaplarında yukarıda saydıklarımdan çok daha farklı şeyler de var.