Netflix'in, Community Dizisinin Bir Bölümünü Irkçılık Yaptığı Sebebiyle Sansürlemesi

Netflix ve diğer streaming platformları, Community'nin 2011'de yayınlanan Advanced Dungeons and Dragons isimli 2. sezon 14. bölümünü Haziran 2020'de platformlarından kaldırmıştı. Olayı inceleyelim.
Netflix'in, Community Dizisinin Bir Bölümünü Irkçılık Yaptığı Sebebiyle Sansürlemesi

community isimli harika dizinin "advanced dungeons and dragons" adlı harika bir bölümü var

meşhur çalışma grubunun karakterleri neil adlı şişman bir gencin intiharın eşiğinde olduğunu fark ederler ve ona yardımcı olmak için bir dungeons & dragons oyunu oynamaya karar verirler. pierce elbette buradaki hassasiyeti göremeyecek kadar yüzeysel ve anlayışsız olduğu için davet edilmez ancak bunun acısını oyuna zorla kendini dahil edip neil'e özellikle şişmanlığı yüzünden zorbalık yaparak çıkarır. çünkü onun "şişmanlığı" da dışlanma korkusudur, kendini gösterme isteğidir.


neil kendisine destek olan diğer çalışma grubu karakterlerinin de yardımıyla hayatta her zaman bu zorbalarla karşılaşacağını, ancak asıl zavallının onlar olduğunu öğrenir. bu tecrübeden güçlenerek çıkar, kendine güveni artar, intihardan vazgeçer. bu bölüm hem neil'in daha sonraki bölümlerdeki özgüvenli ve mutlu halini anlamlandırır hem de pierce'ın dizideki hikayesi açısından önemlidir. aynı zamanda community'nin de en iyi bölümlerinden biridir.


community'ye yıllar yıllar sonra tekrar netflix'te başladığımda bu bölümün eksik olduğunu fark ettim. nedir ne değildir diye araştırdığımda sansürlendiğini öğrendim. sebebi ise bölümün başında chang adlı sosyal olarak sorunlu karakterin "dark elf" olmak isterken yanlışlıkla blackface yapması ve bunun yüzüne vurulması. 2-3 dakika falan var ya da yok chang'in bu sahnesi. ve sırf buna yönelik "duyarlılık" nedeniyle böyle özel ve anlamlı bir bölüm sansürleniyor. netflix dışındaki stream platformlarında da aynı durum var.

Mevzubahis dark elf.

yüzeyselliğe ve anlayışsızlığa bundan daha iyi bir örnek olabilir mi?

bu kendini gösterme isteği, dışlanma korkusu değildir de nedir? sosyal adalet savaşçılarına, politik doğruculara karşı durduğumda "sen ezilen dışlanan insanlara yardım etmeye mi karşısın" deniyor ya? değil işte, ben içeriğiyle ezilen, dışlanan insanlara gerçekten yardım edecek bir şeyin tamamen şov için yüzeyselce engellenmesindeki o dangalaklığa karşıyım.